sobota, 23 sierpnia 2008

Wall Street

Wall Street jak podaje Wikipedia to ulica w Nowym Jorku, w południowej części Manhattanu - Manhattanie Dolnym. Skupia główne instytucje finansowe USA, wśród nich Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych (NYSE), NASDAQ, AMEX - Amerykańską Giełdę Papierów Wartościowych, NYMEX - Nowojorską Handlową Giełdę Papierów Wartościowych, NYBOT - Nowojorską Komisję Handlu.

Dzisiaj jednak nie chciałem pisać o światowym centrum finansowym a o filmie pod tym samym tytułem, który został nakręcony w 1987 roku a scenariusz i reżyserię opracował Oliver Stone.

Opowiada historię Buda Foxa(Charlie Sheen), młodego i uzdolnionego maklera giełdowego, który chce dostać się na szczyt finansowej kariery. W tym celu podejmuje pracę u znanego rekina giełdowego Gordona Gekko(Michael Douglas). Po początkowych sukcesach i zyskaniu uznania u swojego pracodawcy, zauważa, że zasady którymi kieruje się świat finansjery są sprzeczne z jego normami.

Konflikt między oboma inwestorami podsyca dodatkowo kobieta Darien Taylor(Daryl Hannah), która zakochuje się w młodym maklerze, ale finansowo związana jest z Gekko. Moment przełomowy to próba kupna i likwidacji przez Gordona Gekko linii lotniczych Bluestar w których szefem związków jest ojciec głównego bohatera, Carl Fox(Martin Sheen).

Ekranizacja tego dramatu jest z pewnością warta obejrzenia. Poznali się na niej nie tylko widzowie, ale także Akademia Filmowa przyznając Oscara w 1988 roku za najlepszą rolę pierwszoplanową dla Michaela Douglasa. Kolejną nagrodą, również dla Douglasa był Złoty Glob dla najlepszego aktora w dramacie.

Czego możemy nauczyć się z tej ekranizacji? Na pewno uświadomimy sobie kto tak naprawdę rządzi rynkiem – Grube Ryby, które dysponują przeciekami i tajnymi informacjami ze spółek. Zaobserwujemy także jaką siłę ma plotka i to, że najwięcej można zarobić inwestując w spółki upadające, które mają perspektywy wyjścia z kryzysu. Cytaty z tego filmu takie jak: „wybierz psa który ma najmniej pcheł” czy „najcenniejszym towarem jest informacja” weszły już do kanonu słownika inwestorów.

Pamiętajcie, żeby po obejrzeniu filmu podzielić się na blogu swoimi wrażeniami ;-) Jeśli znacie inne produkcje, które mogą być ciekawe z punktu widzenia inwestora giełdowego, zapraszam podzielenia się tytułami i dopisania ich w komentarzu pod tym postem.



PS: W najbliższym czasie na ekrany kin wejdzie film dokumentalny „I.O.U.S.A.”. Opowiada on o katastrofalnej sytuacji finansów USA. Produkcję sfinansował Pete Paterson, współzałożyciel funduszu private equity Blackstone Groupe i Sekretarz Handlu w czasie prezydentury Richarda Nixona. Peterson od lat nawołuje do ograniczania długu publicznego USA, który sięga ok. 50 bln $. Zadeklarował, że przeznaczy na uświadomienie tego problemu Amerykanom nawet 1 mld $. W promocji filmu uczestniczy także Warren Buffett, który również od lat mówi o kiepskim stanie amerykańskich finansów, szczególnie zwracając uwagę na wysoki deficyt handlowy.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Hej!
Fajna stronka, ale w RSS-ie nie pojawiają się wpisy - do poprawy :-)

Cheed pisze...

Rzeczywiście, od kilku dni coś jest nie tak, nie tylko z Feedami, ale także z mapą witryny. Wywala mi błędy, które niestety nie są przyjazne dla zwykłego użytkownika typu "zbyt wiele tagów opisujących ten tag".
Spróbowałem spingować Feedburnera, i możliwe, że to pomoże. Jeśli nie to trzeba będzie szukać gdzieś pomocy, chociaż coraz bardziej przekonuję się, że ten Feedburner nie jest taki dobry jak go malują ;)

PS: czy wczoraj subskrypcja działała bez problemów?

Marcin pisze...

Cheed , widzialem ten film


ZAJEBISTY



jesli chodzi o mnie to z filmow gieldowych polecam jeszcze te dwa

polski film PIERWSZY MILION

i


ROGUE TRADER

(nie znam polskiego tytulu)

Anonimowy pisze...

Dzisiaj RSS chodzi.
pozdro!

Podobne posty