czwartek, 20 sierpnia 2009

Stop Loss/Limit

Rozważając kupno akcji, pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jest określenie maksymalnego poziomu straty w bieżącej transakcji. Możemy go określić wartością procentową, procentową w odniesieniu do całego kapitału, bądź pieniężną. Takie przygotowanie pozwoli nam, chłodne i racjonalne śledzenie transakcji, bez wykonywania zbędnych, nerwowych ruchów. Mogą to nam umożliwić zlecenia typu Stop Loss, Stop Limit oraz ich przeróżne modyfikacje.


Zlecenie Stop Loss, służy przede wszystkim ochronie naszych pieniędzy przed pomyłką w analizie. Jest to „najtańsze frycowe” jakie może zapłacić niedoświadczony inwestor. Samo zlecenie polega na sprzedaży akcji, w momencie gdy kurs spadnie do poziomu wyznaczonego przez nas w limicie aktywacji.

Dla przykładu weźmy spółkę Sygnity, która posiadam w swoim portfelu od kilku dni. Kupowana była po 16,35zł (kolor zielony), jednak przeglądając jej wykres widzimy, że jeśli kurs akcji, spadłby poniżej 15zł (lipcowe dołki, kolor czerwony) to spółka szukała by swojego nowego dna, nawet kilkadziesiąt procent niżej. Aby się przed tych uchronić ustawimy zlecenie Stop Loss. Ważność zlecenia ustawiamy oczywiście według własnego uznania.


Wchodząc w zakładkę zleceń, ustawiamy Limit Aktywacji na na 14,95zł (troszeczkę poniżej aby jako tako ubezpieczyć się przed „czyszczeniem stopów”) oraz Limit Ceny na PKC (po każdej cenie).

Czym więc jest wspomniany wcześniej Stop Limit? Jest on niemal identycznym zleceniem z tą różnicą, że tutaj podajemy najniższą cenę (Limit Ceny) po jakiej jesteśmy w stanie sprzedać nasze akcje. Musi ona być równa bądź niższa Limitowi Aktywacji. Przy okazji ustawienia zlecenia Stop Loss, jesteśmy pewni, że zlecenie zostanie wykonane, nie znamy niestety ceny (PKC nawet 1 grosz chociaż ciężko sobie taką sytuację wyobrazić). W przypadku Stop Limit, możemy orientacyjnie określić cenę jaką uzyskamy za posiadane akcje, nie mamy niestety pewności co do wykonania samego zlecenia – może się bowiem pojawić sytuacja, że widełki będą duże i pominą nasze zlecenie. Dla ułatwienia zaleca się aby na mało płynnych spółkach (szczególnie NewConnect) stosować zlecenie Stop Loss, natomiast na tych bardziej płynnych sugeruje się stosowanie Stop Limit aby efektywniej zarządzać swoim budżetem.

Na sam koniec zaprezentuję na zdjęciu jak powinno wyglądać w Alior Banku zlecenie Stop Loss...


... oraz Stop Limit


Dla zainteresowanych przypominam, że kiedyś pisałem również o zleceniu Stop Loss w mBanku.

3 komentarze:

Arek pisze...

Powiedz czy mogę ustawić jakieś zlecenie Stop na akcje której jeszcze nie mam. Już tłumaczę:
Rano wysyłam zlecenie kupna gdy cena przekroczy określoną wartość i idę na uczelnie. Między czasie zachodzi transakcja i moje pytanie brzmi czy mogę jakoś się ochronić przed nagłym spadkiem kursu dopóki nie wrócę?

Cheed pisze...

Niestety takie możliwości raczej nie ma, przynajmniej w BM Alior Banku.

Pozdr.

Anonimowy pisze...

Mam pytanie jakby na temat.
Ustawiłem stop/lossa na akcje zetkamy ,ktore poszly do góry.
Chciałem zmienic wartość stopa ale nie mogę.Nie mogę też anulować zlecenia.
Czy jest tego jakieś wyjaśnienie??

Podobne posty