niedziela, 14 lutego 2010

Jak wykonać przelew zagraniczny?

Od otwarcia naszych granic po akcesji do Unii Europejskiej w 2004 roku, wielu naszych rodaków wyruszyło na podbój świata. Między innymi to wydarzenie upowszechniło instytucję przelewów zagranicznych. Trzeba jednak przyznać, że do tej pory były one bardzo drogie a ich realizacja ciągnęła się w nieskończoność. Swoją niszę wyczuły instytucje finansowe (np. Western Union), które wcieliły się w rolę pośredników finansowych, kasując przy tym niezłą prowizję. UE opiera się jednak na zasadach swobodnego przepływu osób, towarów, kapitałów i usług i postanowiła coś z tym fantem zrobić. Dzięki dyrektywie o usługach płatniczych (dyrektywa PSD, 2007/64/EC) powstały tzw. przelewy SEPA, które znacznie usprawniają wymianę pieniężną w obrębie wspólnego obszaru gospodarczego.


Jak było kiedyś?


Poprzedni system realizacji przelewów zagranicznych był archaiczny. Został stworzony w 1973 roku przez 239 banków z 15 krajów świata. Obecnie SWIFT pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi zrzeszając 8332 instytucje finansowe z 208 krajów.

W obrębie SWIFT nie było jednego banku centralnego, ani wspólnego dla całej organizacji agenta rozliczeniowego. Transakcje pomiędzy dwoma bankami, realizowały banki pośredniczące przez co księgowanie operacji trwało w nieskończoność. Z góry nie były również znane finalne koszty transakcji, ponieważ każdy przelew miał inną specyfikę. Standardowo opłata za taki przelew wynosiła około 40-50 złotych plus dodatkowe koszty nawet do kilkudziesięciu dolarów. Schemat takiego przelewu przedstawia ilustracja poniżej.


Jak jest teraz?


Wprowadzona dyrektywy o usługach płatniczych zobligowała państwa członkowskie do umożliwienia tanich i szybkich przelewów SEPA. W celu pełnej realizacji aktu prawnego, stowarzyszenie skupiające banki strefy euro (EBA), utworzyło agenta rozliczeniowego Pan-European Automated Clearing House (PE-ACH). Utrzymuje się on z poboru zryczałtowanej opłaty od każdego banku za wykonane 1000 przelewów. Dzięki centralizacji, przelewy docierają szybciej (do 3 dni roboczych a od 2012 roku 1 dzień roboczy) i za mniejszą opłatą (nie ma banków pośredników).

Aby wykonać przelew SEPA, bank nadawcy i odbiorcy musi należeć do programu SEPA. Pełna lista banków dostępna jest tutaj. Drugim warunkiem jest wyrażenie przelewu w euro. Tutaj pojawia się wiele nieścisłości więc wyjaśnię od razu, że możemy zrealizować taki przelew również z normalnego rachunku złotowego. Wymieni on nam automatycznie złotówki na euro. Trzeba jednak pamiętać o kosztach spreadu walutowego. Schemat takiego przelewu przedstawia ilustracja poniżej.


Jak wykonać przelew SEPA?


Najtańsze jest zawsze wykonywanie przelewu przez internet, dlatego proponuję odpuścić wizytę w oddziale czy telefon do teleserwisu. Dla przykładu, pokażę jak wysłać taki przelew z darmowego konta w mBanku. Po pierwsze, logujemy się na konto i wybieramy „Przelew jednorazowy” z eKonta. Następnie w rozwijanym menu („Typ przelewu”) i wybieramy „Przelew zagraniczny do krajów UE (SEPA)”. Teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko wypełnić dane do przelewu. Na rysunku zaznaczyłem te wartości, które należy wpisać obligatoryjnie. Numery IBAN i BIC możecie znaleźć tutaj. Resztę rubryczek możemy pominąć. Jednocześnie pamiętać musimy, że kwota przelewu podawana jest w euro a nie złotówkach.


W przypadku mBanku jest to 5 złotych. Podobnie jest z niedawno opisywanym kontem dbNET, Alior Bank czy ING. Na stronie Inteligo niestety nie mogłem odnaleźć takiej pozycji w TPiO. Rekordzistą w pobieraniu prowizji jest jak zwykle bank Pekao, który nawet na swoim sztandarowym produkcie Eurokonto Net, przewiduje za przelew SEPA opłatę w wysokości ~30 złotych.

Na sam koniec wspomnę tylko, że w niedalekiej przyszłości przewidywane jest wdrożenie europejskiego polecenia zapłaty oraz objęcie systemem SEPA płatności kartowych. Niestety na ten moment, taka funkcjonalność nie istnieje.

PS: Ilustracje pochodzą ze strony mBanku. Ciekawy jestem waszych opinii na temat „przelewów europejskich”.


11 komentarzy:

Marek pisze...

Korzystam z przelewów europejskich (SEPA) od ponad roku i bardzo sobie je cenię. Niestety jestem głównie przyzwyczajony do przelewów z Finlandii do Polski. Mam konto w banku Nordea Bank Finland i za przelew SEPA do Polski(bądź innych krajów objetych tym systemem) i nic nie płacę za przelew. Choćby jakikolwiek mały on był. Dodatkowo termin realizacji przelewu to tylko 3 dni. W drugą stronę przelew z Polski do Finlandii szedł 7 dni i kosztował mnie 5 złotych. A i na niektórych kontach w Polsce jest opłata za przyjęcie przelewu z zagranicy (PKO, Kredy Bank).

Ale znacznie lepsze to niż przelew SWIFT który idzie nie wiadomo ile i nie wiadomo jakie są jego ostateczne koszty.

Cheed pisze...

Dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami i cenne uwagi. Na pewno przydadzą się ludziom realizującym przelewy SEPA.

Pozdr.

Lukasz pisze...

Szkoda ze nie dziala to z UK do Polski. Brytyjczycy zabezpieczaja sie przed praniem brudnych pieniedzy i za kazdym razem trzeba wypelnic 4 strony formularza i zaplacic 20 funtow. No i poza tym traci sie 2 razy: za przewalutowanie z GBP na EUR a potem z EUR na PLN.

Marek pisze...

zawsze mozesz wymienic funty na euro w kanotrze i zrobic przlew z konta w GB Euro na konto w PL prowadzone w Euro a potem wymienic kase przez np. walutomat

Anonimowy pisze...

ja wysyłałem pieniądze przez http://westernunion.bzwbk.pl/ i wcale tak drogo nie wyszło jak piszą w artykule.

Anonimowy pisze...

Szkoda, że nie ma nic na temat Transfer24. Ciekaw jestem Państwa opinii. Firma umożliwia wysyłanie EUR/GBP do Polski za dodatkową opłatą 2,25% wartości przelewu. Przelew w ten sam dzień w kraju, nie trzeba wypełniać żadnych formularzy, wystarczy rejestracja na stronie.

Anonimowy pisze...

Przelew zagraniczny przez transfer24 o wartości do 50 euro to koszt jedynie 0,95 euro. Informacja na pewno warta odnotowania. Nieraz trzeba zapłacić za rachunki, czynsz itd. :)

Anonimowy pisze...

Polecam moje uwagi dotyczące przelewów SWIFT i SEPA: www.zaradni.pl/biznes-i-finanse/jak-samodzielnie-wyslac-przelew-zagraniczny/1,9461

Feliks pisze...

Przelew zagraniczny robimy praktycznie tak samo jak i przelew krajowy. Ważne, aby nasza płatność elektroniczna https://www.cashbill.pl/platnosci doszła na czas i w odpowiednie miejsce tak jak tego chcemy.

Marcin Barkowski pisze...

Ja przelewy bez znaczenia czy są to Polskie czy zagraniczne realizuję poprzez https://www.przelewy24.pl/szybkie-przekazy-pieniezne i wiem, że dojdą one na czas. Przede wszystkim chodzi tu o czas i bezpieczeństwo przelewanych środków.

Urszula Adamska pisze...

Ja się tym całkowicie nie przejmuję mimo tego, że jestem studentką. Wyrobiłam sobie kartę walutową https://www.igoriacard.com/anonimowa-karta-dla-studentow i myślę, że to było najlepsze wyjście z możliwych. Teraz za każdym razem będąc za granicą mogę swobodnie płacić kartą nie bojąc się o kursy walut.

Podobne posty