niedziela, 21 września 2008

Fundusze HSBC

mBank poinformował, że od dziś w ich platformie inwestycyjnej SFI dostępne są fundusze parasolowe HSBC. Firma HSBC jest jedną z największych na świecie instytucji finansowych. Została założona w 1865 roku, obsługuje 125 milionów klientów, w 10 000 oddziałach, w 83 krajach świata.



“HSBC Global Investment Fund to fundusz parasolowy. Fundusze zagraniczne HSBC, zarządzane w ramach funduszu parasolowego, oferują inwestorom doskonałą możliwość dywersyfikacji portfela nie tylko pod względem klas aktywów – fundusze akcyjne, obligacyjne, mieszane; ale także pod względem geograficznym – globalne rynki wschodzące, BRIC, Ameryka Łacińska, czy też odrębne rynki takie jak Brazylia, Tajlandia, Singapur, Hongkong, Indie i wiele innych. Ponadto, dzięki inwestycji w fundusze HGIF inwestorzy osiągają korzyści podatkowe wynikające z parasolowej konstrukcji funduszu.”

Zgodnie z polityką SFI za nabycie jednostek FI, zgodnie z polityką mBanku, nie zapłacimy ani grosza. Minimalna pierwsza wpłata waha się od 2500zł do 3500zł. Opłaty za zarządzanie, w zależności od rodzaju subfunduszu, mieszczą się w granicach 1-3% rocznie i bardzo często uzależnione są od osiągniętego wyniku. Szczegóły możemy sprawdzić tutaj.

Fundusze HSBC zarządzane są w Luksemburgu, gdzie zyski kapitałowe nie są opodatkowane. Oznacza to, że podatek przy sprzedaży jednostek nie zostanie od nas pobrany automatycznie – każdy podatnik będzie musiał rozliczyć się samodzielnie na koniec roku kalendarzowego. Podatek obliczymy w bardzo prosty sposób wykorzystując ten algorytm [suma środków wypłaconych z funduszu w danym roku] - [suma wpłat na dany fundusz w ciągu roku] ) * 19% (stawka obowiązująca na terenie Rzeczypospolitej Polskiej).

Przyjrzyjmy się jednak konkretnym 30 subfunduszom – trzeba przyznać, że od ilości może rozboleć głowa.

1) HSBC GIF Asia ex Japan Equity – akcje dużych azjatyckich spółek z wyłączeniem japońskich.
2) HSBC GIF Asia ex Japan Equity Smaller Companies – akcje małych azjatyckich spółek z wyłączeniem japońśkich.
3) HSBC GIF Asia ex Japan Freestyle - – akcje małych i dużych azjatyckich spółek z wyłączeniem japońśkich.
4) HSBC GIF Asia Pacific ex Japan Equity High Dividend - akcje azjatyckich spółek z wyłączeniem japońśkich zapewniających ponadprzeciętne dochody z dywidend.
5) HSBC GIF Brazil Equity - akcje małych i dużych spółek notowanych na brazylijskiej giełdzie.
6) HSBC GIF BRIC Freestyle – akcje małych i dużych spółek notowanych na giełdach państw BRIC
7) HSBC GIF BRIC Markets Equity – akcje dużych spółek notowanych na giełdach państw BRIC
8) HSBC GIF Chinese Equity - akcje małych i dużych spółek notowanych na giełdzie w Chinach i Hong Kongu
9) HSBC GIF Climate Change – akcje spółek prowadzących działalność związaną ze zmianami klimatycznymi notowanych na światowych parkietach.
10) HSBC GIF Euro High Yield Bond – papiery wartościowe posiadające rating na poziomie inwestycyjnym papierów wartościowych o stałym dochodzie (np. obligacji)
11) HSBC GIF Euroland Equity – akcje większych spółek notowanych w strefie Euro.
12) HSBC GIF Euroland Equity Smaller Companies – akcje mniejszych spółek notowanych w krajach OECD.
13) HSBC GIF Euroland Growth – akcje małych i dużych spółek notowanych w strefie Euro.
14) HSBC GIF European Equity High Dividend – akcje małych i dużych spółek notowanych w strefie Euro ze szczególnym uwzględnieniem dochodów z dywidendy.
15) HSBC GIF Global Emerging Markets Bond - papierów wartościowych o stałym dochodzie (np. obligacji) na rynkach rozwijających się.
16) HSBC GIF Global Emerging Markets Equity – papiery wartościowe(np. obligacje) i akcje dużych spółek na rynkach rozwijających się.
17) HSBC GIF Global Emerging Markets Equity Freestyle - akcje, lub równoważne akcjom papiery wartościowe, emitowane przez firmy na rynkach wschodzących.
18) HSBC GIF Global Equity – duże spółki notowane na wszystkich światowych parkietach.
19) HSBC GIF Hong Kong Equity – duże spółki notowane w Hong Kongu.
20) HSBC GIF Indian Equity – duże spółki notowane w Indiach.
21) HSBC GIF Japanese Equity – wszystkie spółki notowane w Japonii.
22) HSBC GIF Korean Equity – wszystkie spółki notowane w Korei.
23) HSBC GIF Latin American Freestyle – wszystkie spółki notowane w krajach Ameryki Łacińskiej.
24) HSBC GIF Russia Equity – wszystkie spółki notowane w Rosji.
25) HSBC GIF Singapore Equity – wszystkie spółki notowane w Singapurze.
26) HSBC GIF Thai Equity – wszystkie spółki notowane w Tajlandii.
27) HSBC GIF Turkey Equity – wszystkie spółki notowane w Turcji.
28) HSBC GIF US Equity – duże spółki notowane w Stanach Zjednoczonych.
29) HSBC GIF US Index – spółki notowane na SP500 w Stanach Zjednoczonych.
30) HSBC Global Investment Funds - Emerging Europe Equity – wszystkie spółki notowane w krajach rozwijających się.

Notowania tych funduszy możecie znaleźć np. tutaj. Uważam, że co najmniej kilka z nich stanowi ciekawą formę lokowania naszych pieniędzy i w najbliższym czasie zobaczę, jak sprawują się w akcji.

6 komentarzy:

Osiolek pisze...

Sorry bo bedzie offtop - ale przygladajac sie Panu Stanislawowi i jego parciu na Lotos zaczalem sie zastanawiac - mamy taki Orlen ktory chce skonsolidowac rynek ( takie chciejstwo mamy od wielu lat) , w pazdzierniku ma byc ustalona nowa strategia tej firmy - mozna uslyszec kilka glosow iz : chca wycofac sie z Anwilu , dokupia 5% zablokowanych przez sad teraz akcji Polkomtela - aby sie pozniej wycofac kompletnie (sprzedajac pakiet 25%). Czyli zbieraja srodki - Lotos bedzie tani - kupia Lotos i co wtedy? Akcje Lotosu wystrzela w gore?

Swoja droga taki karkolomny wyczyn ( za taki uznaje zalozenie 100% zysku na Lotosie w 1,5 roku) jest godny uwagi :). Oby tylko nerwy czlowieka nie zezarly.

Anonimowy pisze...

z tym lotosem to nie taka prosta sprawa...
ale ja nie o tym.
cheed - co z ryzykiem kursowym tych funduszy o ktorych piszesz? bo podejzewam ze moje zlocisze ktore tam wplace sa przewalutowywane na ojro i dajmy na to ze zloty umacnia sie do euro o 10% i fundusz robi 10% w roku na plu - a ja suma sumarum jestem i tak w plecy...
hmmm. ?
pozdr.

Cheed pisze...

@osiolek - wątpię czy Orlen może wykupić Lotos, jego parcie i ekspansja koncentruje się bardziej na rynkach zagranicznych. Unipetrol, Możejki czy stacje w Niemczech -> mają w najbliższym roku dokupić kolejne 200 i dzięki temu chcą zdobyć 10% udziału w północnych landach Niemiec. Należy pamiętać też o tym, że mówimy o spółkach w których znacznym udziałowcem jest Skarb Państwa i żadne większe ruchy bez ich wiedzy nie wchodzą w grę. Można przypuszczać, że w dobie rządów PO spodziewać się należy zmniejszania udziałów Skarbu Państwa w tych spółkach a po ewentualnej wygranej PISu w wyborach parlamentarnych należy spodziewać się fuzji, co raczej zostanie negatywnie przyjęte przez rynek. Takie są moje przemyślenia, oczywiście mogę się mylić. Nadal jednak uważam, że spółki paliwowe są w perspektywie przyszłej hossy bardzo dobrym wyborem - trzeba sobie powiedzieć szczerze, silniki hybrydowe są póki co tak nieefektywne i drogie, że ciężko będzie nimi w najbliższych latach zastąpić silniki oparte o paliwo. Opisując Potencjalnych Liderów Hossy, z dwójki Lotos - Orlen, wybrałem Lotos ze względu na większy potencjał wzrostu(jest mniejszy a plany ma bardzo ambitne).

@herodot - inwestowanie poza granicami Polski zawsze wiąże się z ryzykiem kursowym. Są jednak kraje rozwijające się w których giełdy będą rozwijać się o 100% i w tej perspektywie te 10% wcale mnie nie martwi ;-)

PS: umacniająca się złotówka względem dolara jest problemem również przy kupnie certyfikatów na złoto, które ostatnio nabyłem.

Cheed pisze...

O Orlenie i jego strategii możecie poczytać tutaj.

Osiolek pisze...

Dzieki takiej analizy ptorzebowalem dla rozwiania watpliwosci.

Marta Wiśniewska pisze...

Jakby nie było Orlen właśnie przejmuje Lotos i będzie całkowita fuzja. Jak to się odbije na rynku paliw to czas pokaże cashbill.pl/platnosci/blik

Podobne posty