wtorek, 13 stycznia 2009

Struktury, Stop Loss

12 stycznia rozpoczęły się zapisy na nową lokatę strukturyzowaną mBanku. Są to właściwie trzy lokaty, każda umożliwia zarobek na innych instrumentach.

Na początku musimy poznać czym są lokaty strukturyzowane. Są to produkty oparte głównie o obligacje i opcje. Z racji tego, że mamy 100% gwarancję kapitału(w dniu wypłaty dostaniemy co najmniej tyle ile wpłaciliśmy) nie można na nich nic stracić – nie licząc tutaj zgubnego wpływu inflacji. Zauważyć również trzeba, że produkty te nie zostały „opakowane” w polisę ubezpieczeniową a co za tym idzie, zapłacimy od tego co zarobimy 19% podatku od zysków kapitałowych.

Jak wygląda budowa takiej lokaty? Załóżmy, że obligacje dają nam 5% zwrotu kapitału w danym roku. Z zainwestowanego tysiąca złotych, 950zł idzie na zakup obligacji, tak aby po roku wrócić do początkowego 1000zł, natomiast 50zł idzie na zakup opcji.


Jakie lokaty zaprezentował nam mBank? Pierwszą z nich jest „Europa” – 6 miesięczny produkt(125 dni roboczych), który jak zapewnia mBank w swojej reklamie przyniesie nam „co najmniej 10,20% w skali roku” ;-)

Jest to lokata zakładająca małą zmienność kursu euro wobec złotego. Maksymalne oprocentowanie klient uzyska wtedy, gdy fixing NPB przez cały okres trwania inwestycji będzie wyższy niż X - 0,15 zł i niższy niż X + 0,05 zł, gdzie X to fixing NBP ogłoszony 20 stycznia.

Przyjmijmy więc, że 20 stycznia za 1 euro będziemy musieli zapłacić 4zł. Zysk zostanie nam naliczony za każdy dzień w którym kurs złotówki do euro będzie kształtował się na poziomie 3,85zł-4,05zł.

Lokatę można zerwać przed regulaminowym dniem zakończenia lokaty(21 lipca), ale pobierana za to jest opłata. Możemy ją wyliczyć podstawiając dane pod wzór Opłata = W x 2,48% x d/182; gdzie: W = kwota zerwania, d = liczba dni od dnia zerwania do dnia zakończenia lokaty.

Czy zainwestuję? Na pewno nie, powiedzmy sobie szczerze, że szansa na utrzymanie się 20 groszowych widełek w tak niepewnych czasach jest bardzo mała – lepiej skorzystać z póki co ciągle dostępnych wysoko oprocentowanych lokat bankowych.

Warto również wspomnieć o kolejnych dwóch lokatach na które możemy się zapisać od dnia dzisiejszego. Oba roczne produkty, oparte są na indeksie giełdowym WIG20, również posiadają 100% gwarancję kapitału. To my będziemy wybierali czy chcemy zarabiać na wzroście indeksu WIG20 PL INDEKS Profit PLUS I/09, czy też na spadku PL INDEKS Profit PLUS I/09.

Te lokaty wyglądają już zdecydowanie lepiej, są dobrą propozycją dla osób posiadających mały kapitał(kwota wejściowa to jedyne 1000zł) i które boją się postawić swój pierwszy krok na giełdzie. Więcej informacji możecie znaleźć TUTAJ. Przyznam, że sam z ciekawości przeleję tam 1000zł, muszę tylko przeanalizować czy postawię na wzrost czy spadek wartości WIG20.

Pamiętaj, że jeśli nie masz jeszcze konta w mBanku a chciałbyś skorzystać z którejś z ofert możesz je założyć szybko, bezpiecznie i bezpłatnie klikając w duży, migający baner po prawej stronie, pod czatem.

Na sam koniec chciałem jeszcze wytłumaczyć jak działa Stop Loss, ponieważ często spotykam się z pytaniami początkujących inwestorów. Musicie wiedzieć, że jest to chyba najważniejsze narzędzie obronne każdego inwestora(szczególnie w takich czasach) i zarabianie bez jego użycia jest praktycznie niemożliwe.

Najlepiej będzie jeśli wejdziecie na swoje konto maklerskie i klikniecie w przycisk kupno papierów – wtedy czytając ten tekst, zrozumiecie na czym to polega.

W zleceniach kupna limit aktywacji musi być wyższy niż obecny kurs giełdowy.

Jeśli kurs spółki XYZ wynosi 48zł i spodziewamy się, że po przekroczeniu bariery 50zł dynamicznie wzrośnie ustawiamy zlecenie z Limitem Aktywacji 50zł i Limitem Ceny 55zł. Oznacza to, że jeśli kurs osiągnie 50zł zlecenie się aktywuje i kupimy akcje a maksymalną ceną jaką jesteśmy w stanie zapłacić to 55zł.

W zleceniach sprzedaży limit aktywacji musi być niższy niż obecny kurs giełdowy.

Jeśli kurs spółki XYZ wynosi 48zł i spodziewamy się, że po spadku do 45zł poleci jeszcze bardziej ustawiamy zlecenie z Limitem Aktywacji 44,90zł i Limitem Ceny 40zł. Oznacza to, że jeśli kurs spadnie do 44,90zł zlecenie się aktywuje i sprzedamy akcje a najniższą ceną za jaką jesteśmy w stanie sprzedać nasze akcje to 40zł.

PS: w obu przypadkach jeśli kurs nie osiągnie poziomów ustawionych w Limicie Aktywacji to zlecenie będzie niewykonane i nic się nie stanie.

8 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Witaj !

mBank opublikował warunki struktur "indeksowych" - nadal uważasz że to dobra propozycja ? ;-)

Cheed pisze...

Dla ludzi, którzy dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem jak najbardziej, chociaż moje wątpliwości budzi ten zapis o 110% wartości bazowej.

Większe są też koszty za zerwanie lokaty, ale ma to swoje uzasadnienie w terminie zapadalności lokaty.

W każdym bądź razie mamy 100% gwarancję kapitału, czyli bez większego ryzyka możemy liznąć zasad panujących na rynku akcji.

Alternatywą mogą być certyfikaty i fundusze - tam jednak gwarancji nie ma.

Pozdr.

Anonimowy pisze...

Ok, załóżmy że WIG20 wzrośnie.spadnie o te 10%. W zamian dostajesz lokatę na poziomie kilku %. Biorąc pod uwagę ryzyko jakie ponosisz uważasz, że warto ?

Cheed pisze...

Oprocentowanie jest bliskie temu rynkowemu i chodzi tutaj o to, żeby ludzie bojący się jeszcze inwestować samodzielnie na giełdzie, mogli poznać jej mechanizmy przy 100% gwarancji kapitału.

Ja też chciałbym taką strukturę, która oprocentowana jest na 30% ze 100% gwarancją kapitału - takie rzeczy tylko u Madoffa ;-)

Pozdr.

Tobiasz Maliński pisze...

W styczniowym Forbesie jest ciekawy artykuł na temat struktur i pułapek, w które mogą wpaść klienci. Jedną z takich pułapek jest bankructwo banku wystawiającego strukturę. W takim przypadku 100% gwarancja zwrotu kapitału widnieje wyłącznie na papierze. Osobiście nie lubię struktur, bo nie umożliwiają bardziej dynamicznego zarządzania kapitałem w przypadku problemów na rynku. Poza tym okres blokady środków jest zazwyczaj zbyt długi (jak dla mnie oczywiście). Jednak dla Kowalskiego struktura z pewnością jest świetną okazją do pobawienia się w inwestora.

Anonimowy pisze...

Nie dajcie się wpuścić w to szambo. Ta cała lokata to ściema a jej zerwanie wiżę się z wysoka prowizją. Jak ktoś na tym zarobi to napewno to bedzie bank a nie zakładający lokatę. Ponadto jej zerwanie przed czasem jest obciążone wysoką PROWIZJĄ o której jest tylko jedno jedyne zdanie w tabelce. Lepiej skorzystać z ofert lokat innych banków zysk gwarantowany a nie taka ściema,

Anonimowy pisze...

Witam,
Piszę odnośnie zleceń Stop Loss dla kupna. Dziś pierwszy raz to zastosowałem.
Dałem Limit aktywacji 29,02
a Limit ceny 29,05
kupiłem po 29,05 - dlaczego nie po 29,02?
Wiem że wpis pod którym piszę ten komentarz jest już dość stary ale może ktoś się odniesie.

Cheed pisze...

Witaj,

"Jeśli kurs spółki XYZ wynosi 48zł i spodziewamy się, że po przekroczeniu bariery 50zł dynamicznie wzrośnie ustawiamy zlecenie z Limitem Aktywacji 50zł i Limitem Ceny 55zł. Oznacza to, że jeśli kurs osiągnie 50zł zlecenie się aktywuje i kupimy akcje a maksymalną ceną jaką jesteśmy w stanie zapłacić to 55zł."

W Twoim przypadku kurs prawdopodobnie gwałtownie wzrósł pomijając poziom 29,02zł-29,04zł.

Pozdr.

Podobne posty