czwartek, 17 lipca 2008

Dywidendy cz. 1

Witam!

W ostatnim czasie głośno zrobiło się na temat dywidendy KGHM, więc chciałem czytelnikom przybliżyć kwestię z nią związane. Z uwagi na możliwą rozciągłość postanowiłem podzielić tego posta na dwie części. Pierwsza prezentowana dzisiaj, będzie bardziej teoretyczna w następnej postaram się pokazać na przykładach czy kupowanie w bessie akcji pod dywidendę jest opłacalne... :-)

Zacznijmy od definicji a więc dywidendą określa się część zysku wypracowanego przez spółkę, która wypłacana jest posiadaczom jej akcji. Polityka regularnych wypłat dywidendy pozytywnie wpływa na wizerunek firmy, chociaż nie zawsze świadczy o dobrej kondycji finansowej. O podziale zysku decyduje walne zgromadzenie ustalając wysokość dywidendy, dzień ustalenia prawa do dywidendy, oraz dzień wypłaty dywidendy.

Pierwsza data określa którego dnia miesiąca powinniśmy mieć akcje na swoim rachunku aby uzyskać prawo do dywidendy. Pamiętać tutaj należy, że od tej daty należy odjąć 3 dni ROBOCZE ze względu na regulacje KDPW. Dla przykładu podam, że jeśli spółka ustaliła, że dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie czwartek 17.07.2008 to walory te musimy posiadać na swoim rachunku już w poniedziałek 14.07.2008 – nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedać je już następnego dnia a więc we wtorek 15.07.2008.

Wysokość dywidendy w bessie(gdy akcje są niedowartościowane) stanowi duży procent ceny jednej akcji, bardzo często wynosi nawet 10%. Inaczej sytuacja prezentuje się w hossie(akcje są przewartościowane) i procentowo w odniesieniu do kursu akcji wynosi najczęściej tyle ile oferują banki na lokatach.

Dzień wypłaty dywidendy jest to dzień, kiedy na nasze rachunki przelewana jest kwota wcześniej ustalona na WZA. Warto dodać, że jest ona od razu pomniejszana o podatek od dywidendy(19%). Jeśli mamy 100 akcji spółki XYZ a dywidenda wynosiła 10zł to nasz rachunek zostanie zasilony kwotą 810zł(100*10 – 19%).

Zaprezentuję jeszcze ciekawy obrazek - interesują nas najbardziej dwa najniższe wiersze, jak status rozwoju firmy przekłada się zdolność płacenia dywidendy i jej wysokość.



Trzymajcie się ciepło!

2 komentarze:

Jar pisze...

Jak w przykładnie dostajemy 810zł, musimy się później z tej kwoty rozliczyć w zeznaniu podatkowy, lub inaczej ?

Cheed pisze...

Podatek od dywidendy jest rozliczany w sposób ryczałtowy co oznacza, że jest pobierany automatycznie przez BM i nie ma konieczności wykazywania go w zeznaniu podatkowym.

Pozdr.

Podobne posty