czwartek, 24 lipca 2008

C/Z; C/WK; ROE

W odpowiedzi na prośbę jednego z czytelników bloga, postanowiłem wyjaśnić w prosty sposób znaczenie tych trzech najpopularniejszych wskaźników. Trzeba sobie uświadomić jednak, że bazują one na historii i nie można podejmować decyzji inwestycyjnych w oparciu tylko o nie. Niezbędne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy spółka mimo korzystnych wskaźników będzie potrafiła w przyszłości wygenerować zyski.

C/Z - ang. price-to-earnings(P/E), jest ilorazem bieżącej ceny akcji i zysku netto na akcję(EPS). W celu wyliczenia zysku na akcję dzielimy zysk wypracowany w przeciągu ostatnich czterech kwartałów przez średnią liczbę akcji będących w obrocie. W hossie ten wskaźniki często jest bardzo wysoki(powyżej -> 30 w bessie zaniżony -> poniżej 10)
Przykład - spółka X wypracowała w przeciągu ostatniego roku 500tys zł zysku. W obrocie znajdowało się milion akcji. Akcje notowane są po 10zł za sztukę.
EPS = 500 000zł / 1 000 000 = 0,5zł
C/Z = 10zł / 0,5zł = 20

C/WK - ang. price-to-book(P/B), jest ilorazem bieżącej ceny akcji i wartości księgowej spółki na akcję. W celu wyliczenia wartości księgowej na akcję dzieli się wartość księgową na ostatni dzień bilansowy przez liczbę akcji na jaką dzielił się kapitał zakładowy spółki tego dnia.
Przykład - wartość księgowa spółki Y na 31.12.2007 była szacowana na 1,5mln zł. Kapitał zakładowy dzielił się na 1 000 000 akcji. Akcje notowane są po 10zł za sztukę
WK/Akcję - 1 500 000zł / 1 000 000 = 1,5zł
C/WK - 10zł / 1,5zł = 6,66

ROE - Wyrażony w procentach iloraz zysku netto i włożonego kapitału własnego. Im wartość tego wskaźnika jest wyższa tym, korzystniejsza sytuacja firmy - może to przełożyć się na wyższą dywidendę.
Przykład - Spółka Z kupuje aktywa o wartości 1000zł. Dzięki nim uruchamiane jest przedsięwzięcie, które przynosi 200zł zysku operacyjnego przed opodatkowaniem. Stopa zwrotu z inwestycji przed opodatkowaniem jest równa:
ROE = 200zł / 1000zł = 20%

Podsumowując, chciałem podkreślić, że nie musimy za każdym razem obliczać tych wskaźników przed transakcją kupna/sprzedaży akcji - są ludzie którzy robią to za nas :-) Informacje o C/Z i C/WK możecie znaleźć TUTAJ a ROE chociażby na portalu money.pl, po wejściu w profil konkretnej spółki.

Zaprezentuje jeszcze jak zarabiałem w ostatnich dniach wykorzystując metodę inwestowania opisaną TUTAJ Jak widać na wykresie okres inwestycji od 11 - 24 lipca.

06 Magna Polonia NFI



Potwierdziły się plotki o możliwości debiutu jednego z ukraińskich banków po przez Magne. Wzrost z 2,20zł na 3,20zł czyli grubo ponad 40%.

MNI



Spółka bardzo wyprzedana, w ostatnim czasie odreagowała. Pakiet zakupiłem po 2,53 a sprzedałem po 2,82 czyli ponad 10% zysku.

Pozdrawiam i zachęcam do komentowania, oraz częstego odwiedzania bloga :-) Jeśli podobał wam się ten wpis wiecie co zrobić ;-)

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Duże zarobki, gratulacje. Ale czy osoba nie posiadająca wykształcenia ekonomicznego jest w stanie osiągnąć takie zyski? Chodzi mi o to czy bardziej opłaca się inwestować samemu na podstawie analiz, rekomendacji, korzystając z wiedzy zdobytej m.in. w tym blogu i poprzez nabywane doświadczenie, czy może większy zysk osiągnie się wpłacając kapitał na fundusz akcji. Specjaliści teoretycznie powinni przecież zarabiać lepiej, ale trzeba uwzględnić, że pobierają spore opłaty na nabycie funduszu (ok. 5%) i za zarządzanie (ok. 4%) i część pieniędzy muszą zostawić w gotówce dla osób sprzedających fundusze. Wiem, że trudno jednoznacznie określić jakie zyski może osiągnąć konkretny człowiek, ale chyba można przewidzieć zyski przeciętnego inwestora bez wielkiego doświadczenia. Okres inwestycji w akcje przyjmijmy za równy okresowi trwania zapowiadanej hossy. Proszę o odpowiedz.

Anonimowy pisze...

dziękuję panie kolego

pozdrawiam i sukcesów życze

Cheed pisze...

Witaj!
Uwierz jest mi bardzo daleko do ekonomicznego wykształcenia :-) Makroekonomia, inwestowanie i oszczędzanie to bardziej moja pasja, którą się zajmuję. Trzeba dodać jeszcze, że jest to bardzo przyjemna i pożyteczna pasja - pomnażanie swoich pieniędzy. Dziwię się, że tak mało osób się tym interesuje - być może do popularyzacji tematu przyczyni się ten blog :-)
Na rynku kapitałowych jestem obecny już kilka lat, także staram się sam inwestować. Nie jest to jednak sprzeczne z tym, że od czasu do czasu w moim portfelu pojawi się fundusz akcyjny, bądź certyfikat indeksowy.
Ja niestety nie mogę Ci podać w które spółki musisz inwestować aby zarobić. Jednak jeśli konkretna spółka mi się spodoba(vide Magna czy MNI z ostatniego wpisu), postaram się ją opisać i wyjaśnić dlaczego według mnie może przynieść zysk. Ty możesz dokładnie przeczytać moje spostrzeżenia, sprawdzić czy są zgodne z rzeczywistością i w przyszłości samemu poszukać analogii - to jest właśnie nauka :-)
Jeśli dopiero zaczynasz się interesować inwestowaniem, fundusze będą dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Nauka na wirtualnych pieniądzach nie będzie tak owocna jak ta na prawdziwych. Bardzo ważna jest psychika, poznasz wtedy jak reagujesz na wzrosty/spadki. Czytaj blogi, komentarze posesyjne, fora a z pewnością wiele się nauczysz.
Co do ostatniego pytania to nie znam na nie odpowiedzi, nie można przewidzieć potencjalnych zysków - takie rzeczy to tylko na lokacie ;-) Możesz spojrzeć z przymrużeniem oka na historyczne stopy zwrotu z funduszy inwestycyjnych. Ciężko jednak wyciągnąć na ich podstawie wnioski - wiele wskazuje na to, że taka hossa już się nie powtórzy(drugi raz nie wejdziemy do UE, drugi raz nie dostaniemy prawa do organizacji Mistrzostw Europy itp.)

Pozdrawiam :-)

Anonimowy pisze...

Witam.Odnośnie C/WK:spotkałem takie oto streszczenie-Generalna interpretacja wskaźnika polega na tym, że wskaźniki C/WK poniżej 1 oznaczają niską cenę spółki a wartości powyżej 3 przewartościowanie.....Tak w skrócie.A jak należy pojmować ( a trafia się to często ),jeśli w tej rubryce widnieje np.(wartość ujemna) - 3,29,-6,87 a nawet -14,46.Spółka bankrut ?____ S.A.

Podobne posty