sobota, 28 listopada 2009

Wskaźniki - Alior Bank

Wielu z czytelników mojego bloga uległo namowom i otworzyło swój pierwszy rachunek maklerski w Alior Banku. Jest to według mnie jedno z najlepszych rozwiązań obecnych na polskim rynku. Dzięki temu, że jest on darmowy szturmem podbił rynek. Początkowo jednak, możecie czuć się zakłopotani ilością oferowanych funkcji (w porównaniu np. do eMaklera). Postanowiłem więc opisać dzisiaj kilka narzędzi inwestycyjnych, które ułatwiają nam zakup akcji w dobrym momencie. W tej chwili możemy zdefiniować maksymalnie cztery takie narzędzia - ja korzystam z MACD, RSI, Williams %R oraz Wolumenu. Możecie je zobaczyć pod spodem wykresu prezentowanego na zdjęciu. Dodam od razu, że najlepsze wyniki inwestycyjne otrzymacie gdy połączycie wyniki kilku wskaźników i na nich będziecie opierać swoje decyzje.


1) MACD

MACD jest analizą zbieżności i rozbieżności średnich ruchomych wykładniczych. Wskaźnik przedstawia dwie linie, których przecięcie daje sygnał kupna lub sprzedaży. Oryginalny wskaźnik MACD składa się z dwóch linii - ciągłej(linia MACD) oraz przerywanej(linia sygnału). Sygnał kupna pojawia się kiedy linia ciągła przecina od dołu linię przerywaną. W odwrotnym przypadku, kiedy linia ciągła przecina od góry linię przerywaną pojawia się sygnał sprzedaży.

Wykorzystywanie wskaźnika MACD jest równoznaczne z inwestowaniem zgodnym z zasadą "trend is your friend". W momencie przecięcia linii sygnału przez linię MACD, dostajemy sygnał kupna. Zlecenie stop loss należy ustawić poniżej ostatniego dołka zanotowanego na wykresie. Pamiętajmy, że możemy również modyfikować wartość średnich wchodzących w skład MACD. Standardowo są to 12, 26, 9. Powszechnie stosowane są również 5, 34 i 7. Jako, że Alior Bank połączył MACD z histogramem MACD podaję dwa oddzielne zdjęcia, abyście wiedzieli jak analizować ten wskaźnik.



2) Williams %R

Prosty ale skuteczny oscylator. Mierzy zdolność byków i niedźwiedzi do ustalania cen zamknięcia w pobliżu górnej lub dolnej granicy ostatniego zakresu wahań cen. Wm%R przede wszystkim potwierdza trend i ostrzega przed zbliżającą się zmianą trendu.


Kiedy wskaźnik zwyżkuje powyżej swojej górnej linii referencji, pokazuje nam, że rynek jest wykupiony. Jeśli spada poniżej swojej dolnej linii referencji - pokazuje nam, że rynek jest wyprzedany. Źródłem najlepszych sygnałów są dywergencje pomiędzy wykresem a wskaźnikiem (zaznaczone strzałkami). Literką "F" zaznaczone są załamania, czyli sytuacje kiedy wskaźnik nie dociera do swojej linii referencji (sierpień i wrzesień). Zwiastują one najczęściej gwałtowną zmianę trendu.

3) RSI

Mierzy siłę każdego instrumentu finansowego, kontrolując zmiany w cenach jego zamknięcia. Jest to wskaźnik wyprzedzający (bądź równoczesny) trend. Kiedy RSI osiąga wierzchołek, a następnie zaczyna zniżkować, wówczas możemy zidentyfikować szczyt cenowy. Kiedy RSI spada a następnie zaczyna zwyżkować - identyfikuje dno cenowe. Linie referencyjne są najczęściej wykreślane na poziomach 30 i 70 tak aby nie obejmowały obszaru w których rzadko się znajdują.


RSI wysyła swoje najlepsze sygnały inwestycyjne, kiedy tworzy dywergencje z cenami. Najsilniejsze dywergencje pojawiają się kiedy ceny spadają do nowego dołka a w tym samym czasie RSI nie może przeciąć swojej linii referencji.

4) Wolumen

Wolumen reprezentuje aktywność inwestorów krótko i długoterminowych. Każdy wolumen odzwierciedla działanie dwóch osób na rynku - kupującego i sprzedającego. Wysokość słupka odzwierciedla poziom wolumenu w danym dniu. Dostarcza nam klucza do rozwiązania zagadki - czy bardziej prawdopodobna jest kontynuacja, czy odwrócenie trendu?


Aby zinterpretować wolumen, należy go połączyć ze zmianami cen. W czasie trendów wzrostowych, zwyżkujący wolumen zapowiada dalszy wzrost cen - racjonalne jest więc dokupowanie akcji (A). Jeśli ceny skaczą przy wolumenie dwukrotnie wyższym niż w kilku ostatnich dniach, należy wtedy ustawić bliższe zlecenie Stop Loss (B). Jeśli ceny zwyżkują do poprzedniego szczytu przy niższym wolumenie, jest to pierwszy sygnał ostrzegawczy i można rozważyć wtedy sprzedaż akcji (C). Jeśli widzimy gwałtowny spadek cen przy wysokim wolumenie - powinniśmy wtedy zostać juz bez akcji :) (D). Jeśli kurs spada do nowego dołka, ale wolumen jest niższy niż poprzednio, powinniśmy rozważyć kupno akcji (E). Jeśli nowy szczyt cenowy kształtuje się przy wzrastającym wolumenie, możemy rozważyć dokupienie akcji (F, podobnie jak w A).

Zaprezentowałem krótko kilka wskaźników - jeśli chcecie pogłębić wiedzę to literatura jest naprawdę bogata. Ciekawy jestem jakie wy stosujecie wskaźniki i narzędzia do kupna akcji?

PS: Wykresy pochodzą z książki Alexandra Eldera "Zawód Inwestor Giełdowy".

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Świetny artykuł. Treściwy, praktyczny. :)

SmallCap pisze...

"Zawód Inwestor Giełdowy" - Bardzo dobra książka. Świetnie opisuje psychologię rynku... Własnie zauważyłem ,że masz wpis na ten temat. Po przeczytaniu rozdziału tej książki też chciałem o tym napisać :)
To tylko potwierdza ,że książka jest wartościowa.
Pozdrawiam

Marcin pisze...

Jak dla Mnie ten DM Aliora jest zbyt skoMplikowany. Zostane przy eMaklerze, bo i tak inwestuje dlugoterMinowo.

Anonimowy pisze...

Świetny wpis. Oby więcej takich. Przetestuje te narzędzia i napisze jak się sprawdzaja w praktyce.

Maciek

Jacek pisze...

Używanie zbyt wielu wskaźników powoduje, że analiza techniczna zmienia się w numerologię. W pewnym momencie tworzysz bardzo skomplikowany system, który świetnie sprawdza się na danych historycznych, ale nie w rzeczywistości. Dlatego, że został zoptymalizowany do tychże danych (wszak wybrałeś go spośród wielu jako ten co wypadł najlepiej).
Nie da się dokładnie przewidzieć ruchów giełdowych więc najlepiej użyć systemu w miarę prostego, który powie ci ogólnie czy jest trend w górę czy w dół. Taki będzie elastyczny i nie będzie działać tylko na danych historycznych.

Cheed pisze...

@Jacek - bardzo ciekawe spostrzeżenia. Problemem jest jednak ułożenie tego prostego i dokładnego systemu. Ja podałem swoje propozycje a przecież nie każda moja decyzja wiąże się z sygnałem kupna/sprzedaży na wszystkich wskaźnikach. Nawet więcej, bardzo często inwestuje przeciwko nim. Wskaźniki/oscylatory mają nam tylko pomagać a nie stanowić same w sobie system inwestycyjny.

Pozdr.

Lukasz pisze...

Ciekawy post. Nie wiedzialem co oznaczaja te wskazniki wczesniej wiec ich nie uzywalem (jestem poczatkujacym inwestorem). Ale widze ze one znacznie ulatwiaja interpretacje i praktyczine zalatwiaja analize techniczna za inwestora.

Podobne posty