środa, 20 lipca 2011

Polbank trafia pod polskie skrzydła

Po ponad pieciu latach działalności w Polsce, Polbank EFG złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wyrażenie zgody na przekształcenie formy prawnej z oddziału instytucji kredytowej w polski bank krajowy. Zakończenie całego procesu transformacji będzie niezmiernie istotne dla klientów banku. Ich oszczędności będą od tej pory jeszcze bezpieczniejsze, a same finanse banku staną się bardziej transparentne.




Krótka historia Polbanku

Polbank EFG jest częścią grupy kapitałowej European Financial Group z siedzibą w Genewie. Co ciekawe, jest to zaledwie nazwa handlowa EFG Eurobank Ergasias S.A oddział w Polsce, działającego na greckiej licencji. Jak to możliwe? Regulują to przepisy dotyczące tzw. paszportu europejskiego. Umożliwiają one instytucji uzyskującej zgodę na świadczenie usług w kraju macierzystym, na działalność także na terenie innych państw Unii Europejskiej, zarówno w formie operacji transgranicznych, jak i za pośrednictwem oddziałów. Fundamentem tego prawa jest zasada swobodnego przepływu usług i kapitału Unii Europejskiej, wyrażona w traktatach wspólnotowych. Sam bank rozpoczął działalność na polskim rynku 14 lutego 2006 roku. Obecnie jest on 13 bankiem pod względem aktywów oraz 8 kredytodawcą detalicznym w Polsce.

Problemy właściciela Polbanku

Tak naprawdę, głośno zrobiło się o greckim właścicielu Polbanku już po opublikowaniu zeszłorocznego stress testu europejskich banków. EFG Eurobank osiągnął wtedy całkiem dobry wskaźnik wypłacalności na poziomie 8,17 proc. w scenariuszu zakładającym eskalację kryzysu zadłużeniowego. Do przejścia tego testu, wystarczyło osiągnąć wskaźnik na poziomie 6 proc. Zeszłorocznego stress testu nie przeszedł jednak inny grecki bank (Agricultural Bank of Greece SA), co przy coraz częstszych głosach o możliwości bankructwa Grecji spędzało sen z powiek jego klientom. Niestety, tegoroczne stress testy europejskich banków nie przyniosły dobrych informacji dla greckiego właściciela Polbanku. W negatywnym scenariuszu gospodarczym, EFG Eurobank tym razem znalazł się pod kreską, osiągając współczynnik wypłacalności na poziomie zaledwie 4,9 proc. Oznacza to, że przy ewentualnym ziszczeniu się pesymistycznego scenariusza, bank będzie potrzebował dokapitalizowania o łącznej sumie 58 mln euro.

Polbank – Polski Bank Krajowy

Przypomnijmy, że w lutym 2011 r., Polbank nadal działający jako oddział greckiego EFG Eurobanku stał się podmiotem zależnym od Raiffeisen Banku. Austriacy kupili wtedy 70 proc. udziałów w Polbanku za 490 mln euro. Na początku lipca Komisja Europejska wyraziła zgodę na połączenie Raiffeisen Bank Polska i Polbanku EFG. Warunkiem połączenia było jednak przekształcenie Polbanku z oddziału zagranicznego w bank działający na podstawie polskiego prawa. Aby rozpocząć formalny proces przekształcania oddziału zagranicznego banku w bank polski, niezbędna była nowelizacja Prawa Bankowego. Przepisy znowelizowanej ustawy weszły w życie 14 lipca bieżącego roku, co pokazuje determinację banku w osiągnięciu zamierzonego celu. „Zgodnie z zapowiedzią złożyliśmy wniosek następnego dnia po uprawomocnieniu się zmian w prawie bankowym, które umożliwiają nasze przekształcenie. Jesteśmy pierwszym dużym oddziałem instytucji kredytowej w Polsce, który przeciera szlak transformacji w bank krajowy” - powiedział cytowany w komunikacie banku Kazimierz Stańczak, dyrektor generalny Polbank EFG.

Co zmieni się po przekształceniu Polbanku?

Po złożeniu wniosku, Polbank podda się audytowi ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Po ewentualnym pomyślnym zakończeniu audytu, który dla klientów już sam w sobie jest wartością, bank będzie mógł wystąpić o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym. Po pomyślnym połączeniu Polbanku z Raiffeisen Bankiem, bank będzie podlegał nadzorowi ze strony Komisji Nadzoru Finansowego w pełnym zakresie. Następną pozytywną konsekwencją tego procesu będzie ochrona depozytów klientów banku poprzez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Przypomnijmy, że limit gwarancji środków zgromadzonych w banku przez jednego deponenta wynosi obecnie równowartość 100 tys. euro. Środki te podlegają 100 proc. gwarancji. Do tej pory, środki zdeponowane w Polbanku podlegały identycznej ochronie, jednak nie w BFG, a w jego greckim odpowiedniku… Ostatecznie należy również dodać, że dzięki nowelizacji Prawa Bankowego, po zakończeniu transformacji nie będzie konieczności dokonywania żadnych dodatkowych zmian w obecnie obowiązujących umowach z klientami banku. Zobaczymy, czy wraz z nadejściem „nowej rzeczywistości” dla banku, ich oferta nadal pozostanie korzystna (patrz lokata Eldorado), zarówno dla VIPów jak i masowego klienta.


2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dobrze bo nie uśmiecha mi się jechać do Grecji po swoje pieniądze jak właścicel Polbanku padnie

Cheed pisze...

@Anonimowy - Masz całkowitą rację :)

Pozdr.

Podobne posty