sobota, 9 lipca 2011

Giełdokracja - nowy portal dla inwestorów

W ostatnich tygodniach, został poproszony do testowania nowego portalu dla inwestorów giełdowych - Giełdokracja. Jest on pomysłem DM BZ WBK, który "wypłynął" na bazie popularności serwisów społecznościowych. Każdy inwestor ma w swojej bazie linków serwisy z których korzysta. Czy to portale informacyjne, czy to serwisy umożliwiające obserwację wskaźników giełdowych. W tym segmencie, brakowało do tej pory strony, która pozwalałaby wszystkim inwestorom, zarówno tym początkującym, jak i tym zaawansowanym, spotkać się w jednym miejscu i podyskutować, poobserwować notowania i za swoją aktywność zostać nagrodzonym Giełdogadżetem. Brzmi ciekawie, prawda? Co wyróżnia Giełdokrację od znanych i lubianych portali społecznościowych? Przede wszystkim tematyka, która jest bliska wszystkim dbającym o finanse osobiste. O innych nowinkach, przekonacie się jednak, czytając dalszą część wpisu.



Zacznę od tego, że testy serwisu Giełdokracja były do tej pory zamknięte i niestety nie możecie skorzystać z funkcji jakie oferuje serwis. Jeśli chodzi o warstwę graficzną, to jest ona bardzo dobrze wyważona, z dużą ilością tak bliskiej bykom zieleni :)



W serwisie, możemy znaleźć szereg funkcji, które występują na wielu serwisach giełdowych. Możemy obserwować notowania wybranych walorów giełdowych, głosować w barometrze nastrojów giełdowych czy korzystać z tzw. Spółkopedii, czyli bazy wiedzy o spółkach giełdowych. Poza informacjami o samych spółkach, możemy także poczytać o kadrze zarządzającej każdym przedsiębiorstwem giełdowym. Tego do tej pory brakowało...

Czym szczególnym wyróżnia się Giełdokracja od innych portali giełdowych? Przede wszystkim, mamy szereg funkcji Społecznościowych, dzięki którym możemy zawierać znajomości i wzajemnie ze sobą rywalizować. Porównywaniu wyników służy opcja Rankingi, która klasyfikuje Giełdokratów pod kilkoma kategoriami. Użytkownicy z zacięciem literackim, mogą w serwisie prowadzić własnego bloga. Spośród wszystkich wpisów, redakcja serwisu wybiera redaktora miesiąca. Warto chyba zyskać nieco rozgłosu, prawda? :)

Jedną z ciekawszych opcji serwisu jest Zakład. Każdy użytkownik, w ramach zebranych przez siebie punktów aktywności, może otworzyć zakład na dostępne instrumenty finansowe. Zakład polega na określeniu, jak będzie zachowywał się kurs spółki w przeciągu sesji, 7 i 30 dni. Dzięki trafnemu typowaniu, możemy zgromadzić jeszcze więcej punktów i podbudować swoją pozycję w rankingu oraz coś jeszcze...



Ktoś może powiedzieć - hola hola, a po co mi te punkty aktywności, przecież nie będę tracił czasu aby zdobywać "wirtualną walutę". Tak się jednak składa, że zgromadzone punkty, możemy wymieniać na nagrody rzeczowe, nagrody i upusty w Domu Maklerskim oraz nagrody Giełdokracji. Te ostatnie, odblokowują wybrane funkcjonalności portalu (np. notowania bez opóźnień). Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, że warto poświęcić trochę czasu ze znajomymi, aby wymienić zgromadzone punkty na wartościową książkę o inwestowaniu, prawda?

Na sam koniec, muszę również wspomnieć o sekcji edukacyjnej w której możemy poznać podstawowe zasady obrotu giełdowego czy definicje elementarnych pojęć giełdowych i zasady funkcjonowania GPW. Po zapoznaniu się z zamieszczonymi materiałami (polecam sekcję dotyczącą Strategii Inwestycyjnych), możemy przystąpić do testu, sprawdzającego zdobytą wiedzę. Do wyboru mamy dwa poziomy - Podstawowy i Zaawansowany. Oczywiście nie muszę chyba mówić, że za rozwiązanie każdego testu, otrzymujemy tak potrzebne nam punkty aktywności :)

Podsumowując, portal Giełdokracja ma duży potencjał i z niecierpliwością oczekuję jego uruchomienia dla wszystkich użytkowników. Rejestrując się tam, każdy inwestor uzyska multum funkcji, które zostały zgromadzone w jednym miejscu. Nie mogę jednak przemilczeć kilku braków, które być może w najbliższej przyszłości zostaną uzupełnione. Przede wszystkim, administracja serwisu powinna zastanowić się nad wprowadzeniem możliwości dokonywania analizy technicznej dla użytkowników. Obecnie, ku mojemu zdziwieniu, takiej opcji nie ma.

Po drugie, sukces serwisu zależy w dużej mierze od promocji i umiejętności pozyskiwania użytkowników. DM BZ WBK, chcąc wypromować serwis, musi skorzystać z mocy swojej konkurencji, aktywnie promując się na innych serwisach giełdowych i społecznościowych. Namiastkę tego, możemy obserwować już na Facebooku, gdzie działa oficjalny profil Giełdokracji. Póki co jest pusty, ale pierwsze informacje i być może konkursy, będą pojawiały się prawdopodobnie właśnie tam.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

czekam z niecierpliwoscia na dalsze informacje o portalu - zapowiada sie calkiem dobrze ...

Anonimowy pisze...

Daj znać jak portal wystartuje bo chcę sam go ocenić :)

Cheed pisze...

Jasne, napiszę o tym specjalnie dla was. Informacje będę miał prawdopodobnie z pierwszej ręki. Info o konkursach pewnie też, dlatego polecam śledzenie nowych wpisów i info na czacie.

Pozdr.

wtorek pisze...

ruszyło już???

Mar pisze...

Podchodzę do tego projektu raczej sceptycznie, aczkolwiek nie omieszkam go wypróbować. W końcu każdemu należy dać szansę.

Cheed pisze...

@Przemysław - ruszyło :)

@Dziennik inwestora - dokładnie :)

Pozdr.

Podobne posty