poniedziałek, 6 września 2010

Zmiany w mBanku na 10te urodziny

W ostatnim czasie dużo dzieje się w mBanku. Zaproponowane zmiany mają związek z 10tymi urodzinami tego internetowego banku, który niegdyś podbił serca Polaków. Dzisiaj oferta jest już znacznie mniej atrakcyjna - specjaliści banku zmienili podejście z agresywnego zdobywania klientów na spijanie śmietanki. Mimo wszystko, konto w mBanku jest nadal świetnym rozwiązaniem dla młodej mobilnej osoby, która większość operacji jest w stanie wykonać samodzielnie za pośrednictwem internetu i telefonu. Opisywane dzisiaj przeze mnie zmiany dotyczą przede wszystkim flagowego produktu czyli eKonta. Co ciekawe, zmian doczeka się również darmowy rachunek maklerski eMakler. Mimo, iż nie handluje na nim aktywnie (wybrałem NOL3 w Alior Banku), to jednak trzymam go do ofert publicznych (przeważnie niższe stawki prowizji w porównaniu do konkurencji). Przeczytajcie, jakie nowinki pojawią się w najbliższym czasie w mBanku.



 1) Wygląd rachunku bankowego

Pierwszą zmianą w mBanku będzie wygląd rachunku bankowego. Dotychczasowy sposób prezentacji niewiele się zmienił. "Staraliśmy się, żeby zmiany były jak najmniej inwazyjne dla Klientów, którzy przyzwyczaili się już do żółto-niebieskiej kolorystyki.". Zmniejszyła się czcionka, pojawiło się szare tło pod przyciskami (np. Zaloguj), a także pojedyncze elementy kolorystyczne. Domyślny system wygląda obecnie tak:


Trzeba też zauważyć, iż od 5 września mamy do wyboru drugą skórkę, która nawiązuje kolorystyką do standardowego logotypu mBanku. Aby wybrać nową skórkę, wystarczy wejść w "Ustawienie i konfiguracja", a następnie "Wygląd i działania". mBank zapowiada również, iż w przyszłości można spodziewać się nowych skórek do wyboru. Pod spodem możecie zobaczyć, jak prezentuje się nowa skórka.

2) eMakler - rachunek maklerski

Na zmiany w eMaklerze czekamy już dobrych kilka lat. Niestety, nadal nie doczekamy się możliwości handlu kontraktami terminowymi - taka funkcjonalność ma zostać udostępniona dopiero za kilka miesięcy. We wrześniu zostanie wdrożonych kilka nowinek. Z pewnością ułatwią one posługiwanie się tym rachunkiem i być może pozwolą przekonać niezdecydowanych. Chodzi między innymi o:

- możliwość eksportu historii do formatów PDF, HTML i CSV.
- przy wyborze historii eKonta będzie można wybrać  tylko przelewy z/na rachunek brokerski.
- koszyk notowań umożliwi obserwowanie jednocześnie 20 spółek. Obecnie jest ich zaledwie 10.
- nowy sposób wyboru papieru wartościowego do kupna. Zniknie długa lista wszystkich spółek na rzecz wyszukiwarki. Po wpisaniu pierwszej litery (np. P), pojawi się lista papierów wartościowych, których nazwa rozpoczyna się od P. Po wpisaniu np. PK pojawi się lista spółek, których nazwa rozpoczyna się od PK. Szybsze, intuicyjne i naprawdę fajne! Zobaczcie jak to wygląda na obrazku poniżej.


3) Zmiany w kartach płatniczych

mBank umożliwia dużą swobodę w dysponowaniu kartami płatniczymi. Wystarczy wspomnieć, iż do aktywowania karty debetowej w dbNET jesteśmy zmuszeni do wykonania telefonu na infolinię, a jeśli chcemy zmienić limity płatności  w karcie debetowej Konta Optymalnego musimy złożyć internetowy wniosek, który rozpatrywany jest kilka dni. W przypadku mBanku, takie operacje wykonujemy samodzielnie i błyskawicznie, za pośrednictwem kanałów elektronicznych. Od 5 września mamy możliwość modyfikowania praktycznie wszystkich dostępnych limitów dla kart, zarówno kwotowych jak i ilościowych. Zmiana wygląda tak, jak poniżej na obrazku.

Wiele osób ucieszy na pewno wprowadzenie możliwości wykonywania przelewów z karty kredytowej. Niestety, funkcjonalność ta zostanie wprowadzona dopiero pod koniec września. "Funkcja przelewów będzie działać podobnie jak w przypadku rachunków. Do przelewu będzie można podstawić dane Odbiorców zdefiniowanych dla rachunku powiązanego z kartą.". Najważniejsze, iż przelew wychodzący będzie traktowany jako operacja bezgotówkowa (tak jak np. w sklepie), w związku z czym zachowamy okres bezodsetkowy (do 54 dni). Niestety od przelewu, będziemy musieli zapłacić prowizję, jednak jest to standardem w dzisiejszej bankowości. Mimo wszystko funkcjonalność taka zwiększy naszą zdolność kredytową i poszerzy możliwości zarabiania (np. dodatkowe środki przy ofertach publicznych z redukcją zleceń). Poza tym, warto wspomnieć, iż przelewy zagraniczne oraz przelewy z datą przyszłą nie będą obsługiwane, a przelewy na rachunek w mBanku będa wykonywane online (natychmiast).



4) Nowy produkt w SFI

Od pierwszego września, klienci platform transakcyjnych mBanku i Multibanku mogą kupować jednostki funduszu Ipopema m-Indeks FIO. Odwzorowuje on ruch indeksu małych i średnich spółek mWIG40. To jedyny otwarty fundusz indeksowy. Dostępne na rynku fundusze inwestycyjne z reguły preferują aktywne zarządzanie, przez co nie są w stanie pobić stopy zwrotu typowego indeksu. Tutaj, aktywne zarządzanie zostało ograniczanie do dbania o to, aby fundusz odzwierciedlał skład mWIG40 (uzyskiwał stopy zwrotu w niemal 100 procentach zbliżone).



Jeśli chodzi o mWIG40 to jest on wyborem lepszym niż WIG20, który w znaczniej mierze jest podatny na ruchy zagranicznych graczy skupiających się na kontroli spółek z tzw. WIG6 (PKO BP, Peako, KGHM, PZU, Orlen, TPSA).W funduszu typu A, minimalna pierwsza wpłata wynosi zaledwie 100 zł, a opłata za zarządzanie ma wynosić 1,5 procent w skali roku. To znacznie mniej od np. popularnego Legg Mason Akcji w którym klienci zapłacą ~ 3,52 procent rocznie. Istnieje jeszcze fundusz oznaczony na końcu literką B, jednak minimalna wpłata wynosi w nim aż 200 tysięcy złotych. Opłata za zarządzanie jest tutaj obniżona do 0,8 procenta rocznie. Co ciekawe, aktywa funduszu będą powiększane o wypłacane przez spółki dywidendy, których nie uwzględnia się przy wyliczaniu wartości mWIG40. Może się więc okazać, iż nowy funduszu Ipopemy nieznacznie pobije wynik bazowego indeksu. Póki na rynku nie pojawią się ETFy, będzie to ciekawa alternatywa dla akcji. Ja już czekam na najbliższą korektę, tak aby zakupić kilkanaście jednostek uczestnictwa tego funduszu indeksowego.

Jeśli chcecie założyć darmowe konto internetowe, mogę z czystym sumieniem polecić mBank.

PS: Wszystkie obrazki pochodzą z oficjalnego serwisu mBanku.

5 komentarzy:

Sokomaniak pisze...

Właśnie wczoraj korzystałem z mBanku i coś mi się rzuciło w oczy, że wygląda inaczej.

Dla mnie ten rachunek sprawdza się świetnie. Gdyby jeszcze mieli jakieś lokaty/konta oszczędzające z >=5% netto to już by była rewelka.

Cheed pisze...

Niestety, oferta depozytowa w mBanku jest od dawna słaba. Do efektywnego lokowania naszych oszczędności przydaje się Konto Optymalne z dostępem do lokat w Open Finance. Zestaw mBank do wszystkiego (włącznie z eMaklerem i SFI) plus Konto Optymalne (do depozytów i darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów) wydaje się obecnie optymalnym wyborem dla osoby, która nie chce mnożyć kont na potęgę.

Pozdr.

Anonimowy pisze...

Fajne te zmiany w mbanku chociaż konto trzymam głównie z sentymentu. Wypróbuję nową skórkę. Za to ten fundusz na mwig40 wygląda naprawdę ciekawie. Zobaczymy po miesiącu jakie będzie miał wyniki.

Maciek

Krzysztof pisze...

Ja już przed weekendem kupiłem drobny "pakiet jednostek" Ipopemy. Jestem bardzo ciekaw jak sprawdzi się takie rozwiązanie i czy przyjmie się na rynku.

A sam mBank to dla mnie już praktycznie tylko SFI...

Cheed pisze...

@Maciek - będę śledził i informował o wynikach Ipopemy mWIG40. Zaglądaj na bloga regularnie.

@Krzysztof - u mnie konto w mBanku ma troszkę więcej funkcjonalności. Posiadam tam kartę kredytową i to tam głównie spływa wynagrodzenie z różnych źródeł.

Pozdr.

Podobne posty