czwartek, 29 lipca 2010

Jak bezpiecznie płacić kartą?

Karty płatnicze zapewniają ogromną wygodę, jednak należy pamiętać, aby korzystać z nich bezpiecznie. Przypomnijmy, że karty debetowe to standardowe karty do konta, dzięki którym możemy wypłacać pieniądze w bankomatach czy płacić w sklepie (do wysokości środków na ROR). Coraz częściej, udostępniana jest nam możliwość płatności za usługi przez internet (np. w mBanku).



Z kolei karty kredytowe umożliwiają nam płacenie w sklepie czy internecie w ramach dostępnego limitu na karcie. Jeśli zwrócimy go do ściśle określonego dnia (zwykle 54 dni od rozpoczęcia cyklu), nie zapłacimy za tę transakcję odsetek. Na moim blogu mogliście już wcześniej poczytać o zaletach posiadania karty kredytowej.

Żeby jednak użytkowanie karty było bezbolesne, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Oto one:

1) Chroń swój PIN – nie podawaj go osobom trzecim i nie zapisuj go na karteczce trzymanej w portfelu.

2) Jeśli płacisz kartą w sklepie czy restauracji nie spuszczaj karty z oczu. Większość terminali może być obsługiwana mobilnie, bez konieczności opuszczania pomieszczenia w którym się znajdujesz.

3) Przy korzystaniu z bankomatów, upewnij się, że nikt nie widzi wklepywanych przez Ciebie cyfr PINu. Nowoczesne bankomatu mają na ścianie przedniej lusterko, którym możesz obserwować otoczenie za Twoimi plecami.

4) Aby nie paść ofiarą skimmerów (kopiują Twoją kartę) sprawdź czy przy wlocie karty oraz na klawiaturze nie ma żadnych nakładek.

5) Płacąc kartą przez internet (największe zagrożenie) zadbaj o bezpieczny limit na karcie dla transakcji internetowych. Dodatkowo, większość kart kredytowych posiada ubezpieczenie od nieuprawnionych transakcji (np. Visa Classic Złota Rybka).

6) Kupując w sklepach internetowych, postaraj się dowiedzieć więcej o renomie danego podmiotu. Pomocne mogą być serwisy typu Skąpiec.pl, gdzie użytkownicy wymieniają się opiniami o danych sklepach.

7) Pilnuj loginów i haseł. Nie przesyłaj ich przez emaila. Pamiętaj, że niektórzy przestępcy podszywają się pod konkretny bank, wysyłając do Ciebie maila z prośbą o zalogowanie bądź zmianę hasła. Takie maile bardzo łatwo wychwycić, gdyż zawierają przeważnie masę błędów językowych. Jeśli dostaniesz takiego maila, nie odpowiadaj na niego i prześlij go bezpośrednio do banku.

8) Aktualizuj programy antywirusowe i włącz zaporę sieciową firewall. Możesz skorzystać z darmowych rozwiązań np. programu antywirusowego Avast i firewalla dołączonego do systemu Windows.

9) Nie loguj się na swoje konto z ogólnodostępnych komputerów (np. kafejka czy uczelnia). Unikaj też komputerów innych niż Twój własny – domowy.

10) Adres banku wklepuj ręcznie. Jedna pomylona literka może Cię przenieść na stronę łudząco podobną do Twojego banku.

11) Zwróć uwagę czy połączenie jest szyfrowane. Przed adresem banku powinna pojawić się zielona belka (taka jak na zdjęciu), adres powinien zaczynać się do „https”, a na dole przeglądarki złota kłódeczka (nie przekreślona).


12) Staraj się zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcjami (wydruki z terminali), przynajmniej do czasu, gdy sprawdzić aktualny stan konta.

Może masz jakiś pomysł, co dodać do tych 12 punktów? Skorzystać na tym możemy wszyscy...

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

O kod PIN trzeba dbać i go pilnować, to ważne. Sami poczytajcie, na www.kredytoblog.pl

Anonimowy pisze...

1. Po czym poznać, że dany sklep jest renomowany? Gdzie lezy granica między sklepem renomowanym a sklepem nierenomowanym?

2. Renoma sklepu ma niewiele wspólnego z bezpieczeństwem. Bezpieczeństwo zależy od rodzaju zabezpieczeń oraz od uczciwości serwisanta. Jaką mamy gwarancję, że w renomowanym sklepie (cokolwiek miałoby to oznaczać) serwisant terminala nie zainstalował nakładki skanujacej dane karty (np. numer karty i PIN)?

Cheed pisze...

Mam wrażenie, że nie do końca doczytał Pan punkt szósty. Dla pewności zacytuję go "6) Kupując w sklepach internetowych, postaraj się dowiedzieć więcej o renomie danego podmiotu. Pomocne mogą być serwisy typu Skąpiec.pl, gdzie użytkownicy wymieniają się opiniami o danych sklepach."

Pozdr.

Anonimowy pisze...

W sumie najlepiej płacić tak, aby nikt nie zobaczył naszego numeru Pin. Dlatego ja również bardzo chętnie do realizowania płatności wykorzystuję system płatności online https://bluemedia.pl/oferta/platnosci/platnosci-online gdyż wiem, ze tak jest najbezpieczniej.

Podobne posty