wtorek, 15 grudnia 2009

Świąteczne lokaty

Rok temu bankowcy rozpieszczali nas ofertami lokat na 8 do 10 procent w skali roku. Takie eldorado, przy stosunkowo niskiej inflacji, nie powtórzy się już w najbliższych miesiącach. Przed nami również okres świąteczny i co się z tym wiąże czas wzmożonych wydatków na prezenty. Warto zachować wtedy rozwagę i przypomnieć sobie "doktrynę" minimalizmu. Rozważę więc teraz ofertę obecnych kont oszczędnościowych oraz lokat tak aby jak najefektywniej zdeponować nasze oszczędności. Być może znajdziecie na rynku ciekawsze oferty (podzielcie się nimi w komentarzach) ale nie umieściłem ich w zestawieniu ponieważ obwarowane są masą kruczków.


Lokaty


1) Meritum Bank - 7,14% brutto

Lokata w Meritum Banku na 5/6/12 miesięcy oprocentowana na 7,14% brutto (5,7% netto). Kwota minimalna 3 tysiące złotych, maksymalna 10 tysięcy z tym, że możemy założyć nieskończoną ilość lokat. Lokatę zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu. Mamy możliwość złożenia również dyspozycji przedłużenia lokaty. Meritum Bank jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 50 tysięcy euro). Trzeba się natomiast pilnować przy zrywaniu opłaty, gdyż opłata za taką operację wynosi aż 50zł (nie więcej niż suma odsetek za dany okres).

2) Open Finance 7,07% brutto

Lokata zakładana w Noble Banku po przez pośrednika Open Finance. Czas trwania lokaty to w zależności od naszego wyboru 3/6/12 miesięcy z oprocentowaniem 7,07% brutto (5,65% netto). Kwota minimalna 500 złotych, maksymalna 15 tysięcy z tym, że możemy założyć nieskończoną ilość lokat. Lokatę zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu. Do tego dochodzi aktualny podgląd online, dzięki czemu możemy obserwować dzienny przyrost odsetek. Mamy również możliwość złożenia dyspozycji przedłużenia lokaty. Noble Bank jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 50 tysięcy euro). Przed otworzeniem Lokaty Optymalnej (można złożyć wniosek który jest ważny 14 dni) warto skorzystać z Lokaty Na Start dzięki której przez 7 dni nasze środki oprocentowane są na 10 procent. Przy zerwaniu lokaty Optymalnej, utracimy 70 procent naliczonych nam odsetek. Oferta ograniczona czasowo do 5 stycznia 2010.

3) Polbank 8% brutto

Lokata zakładana w Polbanku na 6 miesięcy z oprocentowaniem 8 brutto (6,5% netto) dla połowy środków. Druga połowa jest inwestowana w fundusz inwestycyjny oszczędnościowy w którego portfelu 80% stanowią lokaty a pozostałe 20% obligacje. Taka konstrukcja wydaje się bezpieczna i dla ludzi nie lubiących dużego ryzyka a chcących pospekulować może okazać się ciekawa. Kwota minimalna 1000 złotych. Polbank nie jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki (konkretniej 50 procent która stanowi lokata) nie są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku przez polski system gwarancyjny. Przedstawiciele banku zapewniają, że Polbank posiada gwarancje swojego właściciela objętego greckim systemem ubezpieczeniowym. Mimo wszystko istnieje pewna nutka niepewności, ze względu na doniesienia o kłopotach Grecji. Istnieje również "bezpieczniejsza" forma tego produktu, gdzie 70 procent idzie na lokatę a tylko 30 do FI oszczędnościowego. Więcej szczegółów tutaj.

4) Bank Millenium 7% brutto

Lokata zakładana w Millenium na 3/6/12 miesięcy z oprocentowaniem 7 brutto (5,65 netto) dla połowy środków. Druga połowa jest inwestowana w fundusz inwestycyjny. Na szczęście mamy do wyboru FI Pieniężny w którego portfelu 70% stanowią lokaty a pozostałe 30% obligacje i bony skarbowe. Taka konstrukcja wydaje się bezpieczna, dzięki czemu ludzie chcący pospekulować i jednoczeście bojący się dużego ryzyka mogą zainteresować się produktem. Kwota minimalna 2000 złotych. Do 31 grudnia obowiązuje promocja dzięki której bank nie pobiera opłaty dystrybucyjnej za zakup funduszy. Warto dodać, że wszystkie dostępne fundusze zgromadzone są w jednym "parasolu inwestycyjnym" dzięki czemu przy konwersji nie płacimy podatku Belki. Bank Millenium jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki (dokładnie połowa z nich znajdująca się na lokacie) są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 50 tysięcy euro).

Konta oszczędnościowe


1) Polbank 8% brutto

Założone tam konto jest zupełnie darmowe. Oprocentowanie wynosi 8 procent brutto (6,5 procent netto, dzienna kapitalizacja) do 5 tysięcy złotych. Możemy jednak założyć trzy takie konta, dzięki czemu aż 15 tysięcy złotych oprocentowane jest grubo powyżej średniej rynkowej. Jedynym ograniczeniem jest jedna wypłata w miesiącu za darmo ale dla osoby biorącej na serio kwestie oszczędzania nie powinno być to zbyt dużym problemem. Co do gwarancji bankowych patrz punkt odnośnie lokaty w Polbanku.

2) Eurobank 6,25% brutto

Założone tam konto jest zupełnie darmowe jeśli posiadamy w Eurobanku zwykły ROR. Ten z kolei jest darmowy jeśli miesięczne wpływy wyniosą na nim minimum 800zł (np. przelew pensji ale możemy również przelać sobie na jeden dzień samodzielnie) lub średnie miesięczne saldo konta wyniesie min. 10 000 zł. Oprocentowanie wynosi 6,25 procent brutto (5,05 procent netto,dzienna kapitalizacja). Możemy jednak założyć 15 takich rachunków w ramach jednego ROR, dzięki czemu aż 270 tysięcy złotych jest bardzo wysoko oprocentowane. Konto naprawdę ciekawe, chociaż w ostatnich miesiącach dało się zauważyć dużą presję na obniżki oprocentowania. Eurobank jest wpisany na listę BFG, dzięki czemu depozyty są tam gwarantowane do 50 tysięcy euro.

3) Fortis Bank 6,15% brutto

Założone tam konto jest zupełnie darmowe jeśli posiadamy w Fortis Banku zwykły ROR. Ten z kolei jest darmowy jeśli wybierzemy pakiet S. Oprocentowanie wynosi 6,15 procent brutto (5 procent netto, dzienna kapitalizacja). Przelew pomiędzy ROR a kontem oszczędnościowym jest darmowy. Jedynym problemem może być opłata za przelew z RORa na zewnątrz, która wynosi 0,50zł. Produkt naprawdę ciekawy, tym bardziej, że na rynku o nim bardzo cicho. Fortis Bank jest wpisany na listę BFG, dzięki czemu depozyty są tam gwarantowane do 50 tysięcy euro.

4) Getin bank 5,2% brutto

Założone tam konto jest zupełnie darmowe jeśli posiadamy w Getin Banku zwykły ROR eGetin. Ten z kolei jest darmowy jeśli zrezygnujemy z karty debetowej. Oprocentowanie wynosi 5,2 procent brutto (4,2 procent netto, miesięczna kapitalizacja). Tylko jeden przelew pomiędzy ROR a kontem oszczędnościowym jest bezpłatny dlatego trzeba się zdyscyplinować. Produkt nie jest jakiś wybitny, tym bardziej, że Getin Bank lubi wprowadzać haczyki. Oferta może być ciekawa dla ludzi z mniejszych miejscowości, które są bastionem dla banku z grupy Leszka Czarneckiego. Getin Bank jest wpisany na listę BFG, dzięki czemu depozyty są tam gwarantowane do 50 tysięcy euro.

Ciekawy jestem gdzie wy zdeponowaliście swoje środki? Może znacie ciekawsze oferty, niż te zaprezentowane tutaj?

8 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Sam zamierzam niedługo przelać pieniądze do Open Finance bo Meritum Bank nie brzmi dla mnie wiarygodnie. Konto oszczednosciowe posiadam tak jak ty w Getinie i poki co jestem zadowolony

Maciek

andrew pisze...

Mój zestaw to lokaty w Open i rachunek w Eurobanku. Wybrałem głównie z uwagi na proste procedury założenia (chociaż trochę się namęczyłem z tokenem GSM z powodu wpisania błędnego PINu, no ale o moja wina)

Anonimowy pisze...

Oszczednosci mam na koncie w polbanku (konto ma obecnie 6,5% a nie 6 jak napisałeś) tylko teraz mam stracha w związku z tymi kłopotami w Grecji.. Pytanie czy trzymać dalej czy przelać do innego banku.. Co radzicie? W związku z kontami oszczędnościowymi i lokatami polecam stronke: http://www.oprocentowanielokat.pl/top30.php

Pozdrawiam
Grigori

Cheed pisze...

@Anonimowy - dzięki już poprawiłem. Myślałem o 6,5 a napisałem 6% :) Jeśli masz dużo pieniędzy to całości nie trzymałbym w Polbanku tylko rozdzielił na inne konta. Przeczekałbym okres burzy medialnej bo w bankructwo samej Grecji raczej nie wierzę.

Pozdr.

Łukasz pisze...

Którą lokatę polecacie?

Cheed pisze...

Meritum Bank (troszkę wyższe oprocentowanie) lub Open Finance (sprawdzone ale minimalnie niższe oprocentowanie). Linki znajdziesz we wpisie.

Pozdr.

Lukasz pisze...

Dobry artykul. Zaluje ze mam gotowke zamrozona na lokatach rocznych i jeszcze pare miesiecy musze poczekac.

Anonimowy pisze...

też przelałem swoje środki na lokatę w Eurobanku, zachęcili mnie tymi 5,3 % i naprawdę prostą i przyjazną klientowi obsługą :) podoba mi się tam, żadnych zbędnych formalności tylko to co potrzeba. A TokenGSM uważam za strzał w dziesiątke

Podobne posty