wtorek, 8 kwietnia 2014

Nowy program wsparcia dla kredytobiorców



Coraz więcej instytucji kredytujących bierze udział w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Wnioski o finansowe wsparcie przyjmuje obecnie prawie dziesięć banków, w tym miedzy innymi PKO S.A., Getin Noble Bank, Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) czy Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ). Ich rola polega na udzieleniu (oczywiście przy pomocy środków z kasy państwa) jednorazowej dopłaty do deklarowanych środków własnych, które kredytobiorca posiada w momencie zawiązywania umowy.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Tu niestety pojawiają się dosyć konkretne obostrzenia. Przede wszystkim ustalony jest limit wiekowy: do 35 lat. W tym kontekście zasady są zliberalizowane w przypadku, kiedy w związku tylko jedna z osób biorących kredyt przekroczyła już ten wiek - ułatwieniem jest branie pod uwagę młodszego ze współmałżonków.

Drugą zasadą jest zasada ograniczonego metrażu. Maksymalna powierzchnia nabywanej nieruchomości nie może przekraczać 75 m2 dla mieszkania w bloku (w przypadku rodziny wielodzietnej - 85 m2) i 100 m2 dla domu wolnostojącego (analogicznie: rodziny wielodzietne mają limit zwiększony do 110 m2).

Kolejnym, podstawowym ograniczeniem, jest założenie, aby nieruchomość pochodziła z rynku pierwotnego, od dewelopera i aby cena za metr kwadratowy była skonfrontowana ze średnią ceną obowiązującą na rynku w okresie ostatnich dwóch lat – limit ten nie może być przekroczony. Przeznaczenie nieruchomości jest jasne: służyć ma ona do zamieszkania danej osoby lub pary, która kredyt bierze. Nie można skorzystać z programu, jeżeli chce się nabyć dom czy mieszkanie w celach wynajmu. Z tego względu zakłada się, że dofinansowanie do kupna nieruchomości ma być przyznane osobom, które nie posiadają swojego mieszkania ani nie posiadały go w przeszłości. Uzyskanej w ten sposób nieruchomości nie można także sprzedać przez pierwszych 5 lat.

Podsumowując, program skonstruowany jest tak, aby skorzystać z niego mogły osoby naprawdę potrzebujące mieszkania i dofinansowania do jego kupna. Jednocześnie jednak, ze względów oczywistych, muszą one być wiarygodnymi kredytobiorcami. 

6 komentarzy:

Kuba pisze...

Program jest dość kontrowersyjny. Wiadomo, że ograniczenia są potrzebne ale uważam, że część osób jest dyskryminowana. Mamy w Polsce duże grono osób przed 40 bez własnego mieszkania im jakoś państwo nie chce pomóc a czym oni się różnią? Tym, że urodzili się kilka lat wcześniej? Czytając liczne dyskusje w internecie mogę stwierdzić, że zdecydowana większość osób była i jest zdecydowanie przeciwna temu programowi.

Anonimowy pisze...

Bardzo dobry program - sam skorzystałem chociaż nie było łatwo. Trochę walki w banku, negocjacje z deweloperem ale się udało :)

Zosia pisze...

bardzo dobry wpis, pozdrawiam

Inwestor pisze...

Moim zdaniem to dobrze, że wchodzą w życie takie rządowe programy. Gdyby nie fakt, że z rodziną posiadamy własne mieszkanie to z pewnością skorzystałbym z MdM. Według mnie programy tego typu to dobra forma pomocy dla młodych ludzi, którzy nie posiadają swojego mieszkania. Co prawda istnieje kilka warunków, które należy spełnić aby zakwalifikować się do MdM, ale myślę, że to nie problem.

Malinowski pisze...

Ciekawe kogo będą wspierać???!

Anonimowy pisze...

usługi budowlane Słupsk
ocieplenie elewacji Słupsk
instalacje sanitarne Słupsk
remont mieszkania Słupsk
gładzie Słupsk
tynki Słupsk
malowanie mieszkania Słupsk
malowanie elewacji Słupsk
instalacje elektryczne Słupsk

Podobne posty