poniedziałek, 26 marca 2012

Najlepsze lokaty - marzec/kwiecień 2012

Dzisiaj kolejna seria wpisu w którym prezentuje najlepsze lokaty bankowe. Temat z pewnością na czasie, ze względu na zawirowania na giełdzie i zmiany w opodatkowaniu lokat jednodniowych. W porównaniu do poprzedniego zestawienia lokat, oprocentowanie spadło. Szczęśliwie, oficjalna miara inflacji ustabilizowała się (+0,2 proc. m/m w lutym), jednak nadal pozostaje powyżej celu inflacyjnej RPP (4,3 proc. r/r w lutym). Należy jednak pamiętać, iż jest to miara historyczna (zobacz oprocentowanie lokat 12M wstecz) i lokując teraz pieniądze, trzeba raczej spojrzeć do aktualnych projekcji inflacji (abstrahując od ich trafności). Przypomnę również zasady - w rankingu nie pojawiają się lokaty, do których obowiązkowo trzeba zakładać ROR (drobny wyjątek dla BGŻ Optima), czy też ponosić opłaty za wejście (SKOKi).





Lokata Na Start Getin Online w internecie oprocentowana na 7 proc. brutto (5,67 proc. netto). Kwota minimalna 500 złotych, maksymalna 15 000 złotych. Możemy założyć jedną taką lokatę, bez możliwości jej przedłużenia (odnawia się na oprocentowaniu dla standardowego depozytu 3M). Lokatę zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu. Getin Noble Bank jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 100 tysięcy euro). Przy zerwaniu lokaty przed czasem, utracimy wszystkie odsetki. Oczywiście, przy tak wysokim oprocentowaniu lokaty i braku możliwości założenia jej ponownie, sugeruję wpłacenie jak najwyższej kwoty.


Lokata zakładana w BGŻ Optima. Czas trwania lokaty to 4 miesiące z oprocentowaniem 6,3 proc. brutto (5,10 proc. netto). Kwota minimalna to 1 000 złotych, maksymalna 20 000 tysięcy. Lokatę zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu. Wymogiem jest brak posiadania wcześniej produktów BGŻ Optima oraz założenie czegoś w rodzaju Konta Oszczędnościowego, które może nam się przydać. Lokata Bezkarna jest depozytem nieodnawialnym. BGŻ jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 100 tysięcy euro). Przy zerwaniu Lokaty Bezkarnej, zachowujemy całość wypracowanych odsetek. Jeśli ktoś nie zamierza otwierać Konta Oszczędnościowego, bądź jest już klientem BGŻ Optima, to rozwiązaniem będzie kolejna lokata.


Lokata zakładana w Alior Banku. Czas trwania lokaty to 6 miesięcy z oprocentowaniem 6,2 proc. brutto (5,02 proc. netto). Kwota minimalna 1 000 złotych, maksymalna nie została określona. Dodatkowo, możemy założyć nieskończoną ilość takich lokat. Depozyt zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu (dla nowych klientów), bądź w Oddziale/teleserwisie dla dotychczasowych klientów. Możemy założyć lokatę z opcją automatycznego odnowienia na kolejny okres. Alior Bank Bank jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 100 tysięcy euro). Przy zerwaniu lokaty w Alior Banku, zachowujemy wszystkie wypracowane odsetki

 PS: Zbliżona terminem (7 miesięcy) i oprocentowaniem (6,25 proc. brutto) Lokata Wiosenna w Open Finance/Getin Online. Minusem jest brak wypłaty odsetek w przypadku zerwania lokaty przed czasem, oraz krótki okres subskrypcji (27 marca).


Lokata zakładana w FM Banku. Czas trwania lokaty to 12 miesięcy z oprocentowaniem 6,2 proc. brutto (5,02 proc. netto). Kwota minimalna 3 000 złotych, maksymalna 2 000 000 złotych z tym, że możemy założyć nieskończoną ilość lokat. Depozyt zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu. Możemy założyć lokatę z opcją automatycznego odnowienia na kolejny okres. FM Bank jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 100 tysięcy euro). Przy zerwaniu lokaty w FM Banku, w praktyce utracimy wszystkie naliczone nam odsetki.

PS2: Oczywiście, polecam śledzenie komentarzy do tego wpisu, gdyż to właśnie tam podaję informację o nowych atrakcyjnych depozytach, które zostały wprowadzone przez banki po dacie opublikowania tego wpisu. Ranking rachunków oszczędnościowych pojawi się w przyszłym miesiącu.

13 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Lokaty na start też bym wykluczył z zestawienia, bo kto mógł ten założył, a wiadomo, że jednorazowe, ograniczone promocje zawsze będą na pierwszym miejscu. Zaciemniają obraz rynku. Można je wspomnieć, ale nie na początku zestawienia, bo wszystko przy nich wygląda blado, jak trawa po zimie.

Anonimowy pisze...

A Polbank? Tam chyba jest lokata na 6,25%?

Cheed pisze...

@Anonimowy - ja mimo wszystko znam wiele osób, które trzymają swoje pieniądze na ROR w PKO BP/Peako SA na 0,1 proc. A na pierwszym miejscu, bo najkrótszy termin (2M). Zresztą różnica nie jest taka duża jeśli spojrzysz na kwotę maksymalną lokaty w Getin Online i porównasz to z analogicznym kwotą i zyskiem z lokaty BGŻ Optima/Alior Banku. Dzięki za komenarz!

@Anonimowy2 - nie widziałem takiej oferty, chyba że jest dostępna dla posiadaczy ROR w Polbanku. Jak coś, to podrzuć link.

Pozdr.

Cheed pisze...

6,2% na 3M lokacie od Idea Banku.

6,5% na 12M polisolokacie od Deutsche Banku.

Pozdr.

Cheed pisze...

6,4% na 12M lokacie od Open Finance.

infobroker pisze...

takiego artykułu szukałem jest tu garść cennych i praktycznych informacji, dzięki

Anonimowy pisze...

Chyba najlepsza ta BGŻ Optima, dzieki za info :))

Inteligentne Oszczędzanie pisze...

Mam w Alior Banku założone lokaty na pół roku jak pisałeś, dodatkowo połowa moich środków, którymi dysponuję co noc zarabia 4%.

Wydaje mi się, że jest to jedna z najlepszych ofert dotychczasowych banków.

Szkoda jednak, że w Alior nie ma jeszcze Menadżera Finansowego, świetnie ułatwia zarządzanie pieniędzmi na kontach.

Anonimowy pisze...

4% ale dla połowy środków, czyli 2,1% dla całości. Mimo wszystko jest to górna pułka jeśli chodzi o oprocentowanie ROR.

Paweł

Mav pisze...

Odkładanie pieniędzy na lokatach to raczej zły pomysł, nie osiągnie się więcej niż 2-2,5% netto powyżej inflacji. Lepiej szukać korzystniejszych rozwiązań - chyba, że nasza skłonność do ryzyka jest zerowa.

Cheed pisze...

Lokaty służą raczej stabilizacji portfela, ochronie pieniędzy przed inflacją, odkładaniu nadwyżek finansowych - oszczędzanie.

Do zarabiania służą inne instrumenty - inwestowanie.

Nie można tych dwóch pojęć mylić.

Pozdr.

Cheed pisze...

6,2% brutto w Getin Online/Open Online do 6 kwietnia.

6,5% brutto w Kredyt Banku na 6 miesięcy.

Pozdr.

Anonimowy pisze...

Od kiedy nie można uciekać przed podatkiem Belki, nie ma już opłacalnych lokat. Dysponowaliśmy dużym kapitałem, który w całości został wykorzystany na nieruchomości Jartomu, jako udziałowcy. W tym roku nie było i w dalszym ciągu nie ma lepszej inwestycji.

Podobne posty