sobota, 6 marca 2010

Najlepsze lokaty - marzec 2010

Jeszcze rok temu bankowcy rozpieszczali nas ofertami lokat na 8 do 10 procent w skali roku. Takie eldorado, przy stosunkowo niskiej inflacji, nie powtórzy się w najbliższych miesiącach. Z tego względu, musimy szukać jak najkorzystniejszych form lokowania naszych pieniędzy. Jest to ważne również ze względu na stosunkowo wysoką inflację, która w styczniu 2010 wyniosła 3,6 procent. To o 1,1 procent powyżej celu inflacyjnego i o 0,1 procent powyżej widełek ustalonych przez NBP.


Musimy również pamiętać, że lokaty zakładamy na okres kilku miesięcy, dlatego też dla obliczenia przyszłych zysków, lepiej posłużyć się projekcją inflacji. Najnowszą, datowaną na luty 2010, możemy znaleźć tutaj. Wynika z niej, że inflacja w przeciągu najbliższych dwóch lat powinna kształtować się w granicach 2,4 - 3,5 procent z tendencją rosnącą. Oznacza to tyle, że nasze pieniądze realnie zyskują na wartości, kiedy są zdeponowane na co najmniej 4,5 procent netto. W obecnej sytuacji rynkowej, większość kont oszczędnościowych znajduje się pod kreską. Sytuację ratują lokaty internetowe z których najciekawsze chciałem dzisiaj przedstawić.

1) FM Bank - 5,72 procent (7,09% brutto)

FM Lokata z dzienna kapitalizacją to produkt depozytowy nowego tworu bankowego na polskim rynku. Można ją założyć na okres 3/6/12 miesięcy co daje dużą swobodę wyboru. Wniosek złożony za pośrednictwem strony internetowej jest ważny 3 dni. Kwota minimalna to 3 tysiące złotych a maksymalna to 15 tysięcy złotych. Istnieje możliwość automatycznego odnowienia. Lokatę zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu. FM Bank jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 50 tysięcy euro). Produkt wydaje się naprawdę ciekawy, trzeba jednak uważać aby nie dać się naciągnąć na atrakcyjnie wyglądające konto osobiste, które jest pełne haczyków (2PLN opłata za kartę, 19PLN za wznowienie karty i 2,5PLN za wypłatę z bankomatów Cash4you). Dla maniaków optymalizacji nadmienię, iż optymalną kwotą lokaty jest 3032zł - dzięki zaokrągleniom efektywne oprocentowanie wzrasta do 5,78 procent.

2) Open Finance - 5,65 procent (7,07% brutto)

Lokata zakładana w Noble Banku po przez pośrednika Open Finance. Czas trwania lokaty to w zależności od naszego wyboru 3/6/12 miesięcy z oprocentowaniem 7,07% brutto (5,65% netto). Kwota minimalna 500 złotych, maksymalna 15 tysięcy z tym, że możemy założyć nieskończoną ilość lokat. Lokatę zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu. Do tego dochodzi aktualny podgląd online, dzięki czemu możemy obserwować dzienny przyrost odsetek. Mamy również możliwość złożenia dyspozycji przedłużenia lokaty. Noble Bank jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 50 tysięcy euro). Przed otworzeniem Lokaty Optymalnej (można złożyć wniosek który jest ważny 14 dni) warto skorzystać z Lokaty Na Start dzięki której przez 7 dni nasze środki oprocentowane są na 10 procent. Przy zerwaniu lokaty Optymalnej, utracimy 70 procent naliczonych nam odsetek. Dla maniaków optymalizacji nadmienię, iż optymalną kwotą lokaty jest 549,12zł - dzięki zaokrągleniom efektywne oprocentowanie wzrasta do 5,98 procent.

3) Meritum Bank - 5,6 procent (7% brutto)

Lokata Meritum Zysku w internecie z kapitalizacją dzienną na 5/6/12 miesięcy oprocentowana na 7% brutto (5,6% netto). Kwota minimalna 3 tysiące złotych, maksymalna 10 tysięcy z tym, że możemy założyć nieskończoną ilość lokat. Lokatę zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu. Mamy możliwość złożenia również dyspozycji przedłużenia lokaty. Meritum Bank jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 50 tysięcy euro). Jeśli ktoś chce się związać z bankiem na dłużej (konto osobiste) to może zyskać dodatkowo 10 procent odsetek (7,37%), dzięki promocji "Z rachunkiem korzystniej". Dla maniaków optymalizacji nadmienię, iż optymalną kwotą lokaty na 5 miesięcy jest 3030,81zł - dzięki zaokrągleniom efektywne oprocentowanie wzrasta do 5,66 procent.

4) mBank - 4,5 procent (~5,5% brutto)

mLokata jednodniowa to nowy produkt depozytowy mBanku. Mimo iż nie oferuje tak atrakcyjnego oprocentowania jak rynkowa konkurencja, to ma nad nią jeden plus. Jest to lokata jednodniowa w pełnym tego słowa znaczeniu, co oznacza, że możemy ją zerwać każdego dnia bez dodatkowych konsekwencji. Jeśli nie złożymy dyspozycji zerwania, lokata automatycznie odnawia się każdego dnia bez naszej ingerencji. Kwota minimalna to 1000 złotych, natomiast kwota maksymalna nie została określona. Dla celów podatkowych nie powinniśmy przekraczać kwoty 20 000 złotych, aby uniknąć konieczności płacenia podatku Belki. Lokatę zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu. Potrzebne jest do tego konto oszczędnościowe eMax+ z którym lokata będzie powiązana (tam przelewane są codziennie odsetki). mBank posiada oczywiście gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 50 tysięcy euro). Dla maniaków optymalizacji nadmienię, iż optymalną kwotą lokaty jest 1013,89zł - dzięki zaokrągleniom efektywne oprocentowanie wzrasta do 4,68 procent.

8 komentarzy:

Anonimowy pisze...

W mBanku haczykiem jest właśnie niemożność przelewania odsetek z eMax+ (opłata 5zł za drugi przelew). A w tym nowym FM Banku to nie można optymalizować do groszy?

Maciek

Cheed pisze...

Z mBankiem jest tak jak piszesz, chociaż według mnie to świetnie uzupełnia funkcjonalność eMax+. Trzeba tylko pamiętać o tym, że darmowa jest jedynie pierwsza wypłata w miesiącu. Co do FM Banku to o ile wiem, nie jest możliwa obecnie optymalizacja lokaty do groszy.

Pozdr.

OFE pisze...

Lokaty nie są złe. Jednak powstaje pytanie czy w dobie kont oszczędnościowych z kapitalizacją dzienną warto zakładać lokaty?

Cheed pisze...

Jak pokazały ostatnie tygodnie konto oszczędnościowe ma jedną dużą wadę, która teraz się uwypukliła. Oprocentowanie na nim jest zmienne i dotychczasowi liderzy (np. Eurobank) stali się po serii obniżek średniakami z wyraźnie niższym oprocentowaniem od lokat. Do tego dochodzi konieczność posiadania konta z częstymi kruczkami (saldo 10 tysięcy, przelew wynagrodzenia na 800zł) o których trzeba pamiętać aby uniknąć opłaty. Z kolei lokaty zoptymalizowane (w paczkach) są niemal jak konto oszczędnościowe - w przypadku gdy potrzebujemy gotówki, zrywamy tylko kilka lokat (tracąc odsetki) natomiast reszta nadal dla nas pracuje.

Pozdr.

Krzysztof pisze...

Odkładanie odsetek z lokaty jednodniowej w mBanku na eMax+ to niekoniecznie taka zła rzecz.
W przypadku kapitalizacji dziennej odsetki z jednego dnia mają niewielką szansę (zwłaszcza jeśli optymalizujesz) na wypracowanie większych odsetek w dniu kolejnym. Nawet po całym miesiącu kumulacji odsetek może być z tym ciężko (przerabiam to sam w eurobanku).
Za to na eMaxie z kapitalizacją miesięczną te kilka groszy pracuje na odsetki cały miesiąc, więc jest większa szansa by coś ugrać. Trzeba tylko na belkę uważać...

Cheed pisze...

Rzeczywiście przeanalizowałem i jest to bardzo dobre spostrzeżenie. Trzeba jednak ulokować trochę więcej niż jedną "zoptymalizowaną" lokatę.

Pozdr.

Łukasz Ł pisze...

Optymalizacja lokat jest fajna ale w OF sie w to nie bawie bo musialbym chyba zalozyc ze 40. I zysk jest niewielki. Ale jak ktos ma pare tysiakow to moze i warto.

Ja mam taki komplet: eKonto + 4 eMax'y (4 darmowe przelewy w miesiacu) na biezace wydatki, a wszyskie nadwyzki przenosze do OF.

Cheed pisze...

W Open Finance podobno (trzeba sprawdzić na infolinii poprawność informacji) można wpisać w tytule przelewu kilka numerów wniosków i założyć kilka lokat z jednego przelewu. Wadą jest dzień opóźnienia w porównaniu do standardowego dzielenia na kilka przelewów.

Pozdr.

Podobne posty