środa, 17 marca 2010

Konto dbNET - test

Po kilku tygodniach użytkowania konta dbNET pojawiły się w mojej głowie pierwsze przemyślenia. Przypomnę tylko, że zdecydowałem się na jego otwarcie ze względu na darmowe prowadzenie, przelewy oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Słowem całościowa obsługa podstawowych funkcji kosztuje okrągłe 0 zł. Co więcej, bank poinformował swoich klientów, o tym iż niezmienność warunków jest gwarantowana do co najmniej 2013 roku. Brzmi kusząco prawda? :)


Otworzenie konta

Jest banalnie proste i całość operacji wykonujemy za pośrednictwem internetu. Wypełnienie wniosku zajmuje dwie-trzy minutki. Wszystko przebiega bezproblemowo. Następnie musimy poczekać na telefon od kuriera, który umawia się z nami na podpisanie umowy w dogodnym terminie. W moim przypadku trzeba było poczekać około dwóch tygodni. Z informacji jakie udało mi się uzyskać, dowiedziałem się iż trwało to długo, ponieważ bardzo duża ilość klientów zakładała konta w krótkim czasie. Teraz powinno realizować się to sprawniej.

Sama wizyta kuriera to formalności, złożenie kilku podpisów itp. Od razu dostajemy pakiet aktywacyjny, który niestety przez kilka dni (do momentu dostarczenia umowy od kuriera do Deutsche Banku) jest nieużyteczny. Później możemy już wszystko ładnie konfigurować według własnych upodobań. Aby uzyskać pełną funkcjonalność konta musimy poczekać około tygodnia aż poczta dostarczy nam upragnioną kartę debetową.

System internetowy

Wszyscy szukający informacji o koncie dbNET spotkali się zapewne z nieprzychylnymi informacjami na jego temat. Rzeczywiście wszystko wygląda dosyć archaicznie, chociaż nie różni się według mnie zbyt wiele od Inteligo czy mBanku. Dodatkowo mamy możliwość konfiguracji systemu i wyświetlania na głównej stronie tylko tych najpotrzebniejszych rubryk. Jeśli wiemy, że nigdy nie skorzystamy z produktów depozytowych, możemy je usunąć po przez zmianę opcji w ustawieniach. Za to wielki plus dla DB - wszyscy pamiętamy jak wkurzające jest nieusuwalne "konto mobile" w mBanku. Po koncie chodzi się w miarę intuicyjnie i mam wrażenie, że wszystko jest na swoim miejscu. Dodatkowo dostajemy dostęp do kupna Funduszy Inwestycyjnych. Niestety do tej pory nie miałem okazji przetestować ich w praktyce.


Transakcje

Przelewy z innych banków jak i do innych banków realizowane są bez zastrzeżeń. Nie spotkałem się tutaj z przetrzymywaniem pieniędzy przez bank, na co narzekają niektórzy posiadacze konta w Alior Banku. Problem jest natomiast z przelewami pomiędzy własnymi kontami. Szczególnie irytujące jest przesyłanie pieniędzy z konta rozliczeniowego (ROR) na konto oszczędnościowe (KO). Klienci migrujący z mBanku mogą być zszokowani, że taki przelew nie jest realizowany natychmiast i trzeba poczekać te kilka/kilkanaście minut. Sam natomiast jestem już, jako posiadacz konta eGetin, przyzwyczajony do takiej funkcjonalności i nie robi ona na mnie większego (negatywnego) wrażenia. Nadal jednak traktuje ją jako minus. Same transakcje są jasno i klarownie opisane, chociaż nigdzie nie mogę znaleźć blokad pieniędzy pod przelewy.


Karta debetowa

Do konta dostajemy standardową płaską kartę Visa Electron. Szkoda, że nie jest wypukła, ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Jeśli chodzi o design to na kolana nie powala o czym możecie przekonać się na zdjęciu poniżej. Wydaje mi się jednak, ze nie to jest najważniejsze prawda? :) Co do obsługi karty, to widzimy ją cały czas po zalogowaniu w systemie. Możemy tam przeglądać historię karty i... w zasadzie tyle. Przy wypłacie pieniędzy z bankomatów (różnych od PKO BP przez BGŻ po Euronet) nie miałem żadnych problemów - wszystko działa sprawnie i jak należy (czytaj karta nie została wciągnięta, nie pobrano prowizji). Problemy pojawiały się dopiero przy płatnościach w sklepie. Po podliczeniu rachunku i przepisaniu kwoty do zapłaty do terminala następuje chwila kiedy podajemy PIN. Po wprowadzeniu PINu i zatwierdzeniu zielonym przyciskiem kilkukrotnie nie było połączenia. Dopiero ponowne wprowadzenie kwoty przez kasjerkę oraz PINu przeze mnie skutkowało opłaceniem transakcji. Karta dbNET najzwyczajniej w świecie "wolno jarzy" przez co jesteśmy zmuszeni oglądać zirytowane spojrzenia ludzi w kolejce. Ja w takich chwilach odwzajemniam się im tym samym :)


Podsumowanie

Czytając ten test macie pewnie wrażenie, że dużo w nim zastrzeżeń a sama funkcjonalność konta jest bardzo uboga. Jest to w dużej mierze zasługa speców od marketingu w Deutsche Banku. Wyartykułowali oni w reklamach największe plusy, skrzętnie ukrywając niedociągnięcia, które wychodzą dopiero w praniu. Najważniejsze jest jednak to, że na te niedociągnięcia można przymrużyć oko i sprawnie korzystać z konta. Nadaje się ono świetnie jako uzupełnienie podstawowego konta (np Inteligo czy mBanku). Nikt nie powinien pogardzić możliwością darmowej wypłaty pieniędzy ze wszystkich bankomatów w Polsce. Osobiście bardzo mi się spodobała swoboda - teraz jadąc do innego miasta nie muszę już szukać bankomatów oznaczonych logo Euronetu/PKO BP. Jeśli ktoś natomiast zamierza założyć konto dbNET i uczynić je swoim podstawowym, to raczej odradzałbym taki ruch. Deutsche Bank jest "świeżym" graczem na rynku kont internetowych i należy dać mu trochę czasu na nadrobienie zaległości do konkurencji.

PS: Jeśli macie ochotę założyć to konto, możecie to zrobić za darmo np. tutaj. Nie zapomnijcie się również podzielić swoimi wrażeniami/opiniami odnośnie dbNET.

11 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Dopisz prosze w komentarzu jak wyglada proces logowania/autoryzacji do systemu transakcyjnego.

Krzysztof pisze...

Otworzyłeś sobie to konto jako uzupełnienie głównego konta w mBanku?
Po lekturze wpisu wydaje mi się, że większych różnic w podstawowych usługach nie ma. Swoboda w wypłatach gotówki z bankomatu to chyba jedyna zaleta db w porównaniu z mBankiem?

Cheed pisze...

@anonimowy - proces logowania nie różni się zbytnio od przyjętego standardu. Mamy swój login (złożony z cyfr) do którego tworzymy własne hasło. Minusem może być trudny do zapamiętania adres strony (https://ebank.db-pbc.pl/) Ja mam ją zapisaną w zakładkach. Autoryzacja transakcji odbywa się podobnie jak w Inteligo po przez zdrapywanie kodów na karcie TAN.
@Ksob - dokładnie tak. Jest darmowe (po wykonaniu 1 transakcji kartą debetową) i umożliwia darmową wypłatę pieniędzy ze wszystkich bankomatów w Polsce. Jakby szukać na siłę kolejnych plusów to można wspomnieć o wyższym oprocentowaniu konta oszczędnościowego (4,25% vs 4% w mBanku).

Pozdr.

Cinex pisze...

Mam pytanie, czy płaci się coś za posiadanie karty debetowej? Jej wydanie lub używanie? Czy jest całkowicie darmowa?

Cheed pisze...

Wydanie jest bezpłatne a użytkowanie darmowe jeśli wykonasz jedną transakcję bezgotówkową w miesiącu (niezależnie od kwoty). Można więc powiedzieć, że jest całkowicie darmowa :)

Pozdr.

lemkos pisze...

Chodzą słuchy, że do zwolnienia z opłaty za kartę wystarczy transakcja gotówkowa w bankomacie, ale czy napewno tak jest, będę wiedział po kwietniu.

Cheed pisze...

Ciekawe spostrzeżenie - Deutsche Bank niezbyt precyzyjnie skonstruowało swój regulamin. W Tabeli Prowizji i Opłat jest mowa o zwolnieniu z opłaty 5zł przy wykonaniu minimum jednej "transakcji finansowej" w miesiącu. Termin transakcji finansowej nie został zdefiniowany ani w regulaminie rachunku ani w regulaminie karty debetowej. Mowa jest jedynie o "Operacji" którą jest wypłata z bankomatu czy płatność prezentowana na wyciągu. Jestem ciekawy jak Deutsche Bank zareaguje w Twoim przypadku. Czekam na relację.

Pozdr.

Cheed pisze...

Jestem po telefonie na teleserwis - aby być zwolnionym z opłaty wystarczy wypłata pieniędzy z bankomatu, nie trzeba dokonywać płatności w sklepie. Dzięki temu, oferta staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Pozdr.

Anonimowy pisze...

Jak wyglądają płatności kartą z dbNET? Podpisem, czy PINem?

Cheed pisze...

Pinem chyba, że terminal takiej transakcji nie obsługuje - wtedy podpisem.

Pozdr.

Opinia o koncie pisze...

No coz wg mnie db net to dobre i tanie konto.
Moze systemowi transakcyjnemu daleko do mbanku el i tak jest.

Podobne posty