Jakiś czas temu wystąpiłem do Biura Informacji Kredytowej o przesłanie mi tzw. informacji ustawowej odnośnie moich danych zarejestrowanych w bazie BIK. Wydaje mi się, że każdy od czasu do czasu powinien zerknąć do tej bazy, żeby zobaczyć, co banki "na nas mają" i które instytucję są nami szczególnie "zainteresowane". Tym bardziej, że taki raport można dostać zupełnie bezpłatnie. Jak się do tego zabrać?
Czym jest BIK?
Biuro Informacji Kredytowej jest jedną instytucją w Polsce, które udostępnia bankom dane na temat wszelkich zobowiązań kredytowych zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. BIK służy głównie bankom, które w prosty i wygodny sposób, mogą sprawdzić naszą historię kredytową - czy pobieraliśmy kiedyś jakieś kredyty i jak wychodziła nam ich spłata.
Wiele osób nie przejmuje się bazami BIK - to duży błąd. Bardzo często, od informacji z tej bazy zależy nie tylko to, czy uzyskamy kredyt, ale również to na jakich warunkach ten kredyt dostaniemy. Pamiętajcie, że bazy BIK zawierają zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne, dlatego też, jeśli regularnie spłacacie karty kredytowe, to warto wyrazić zgodę na umieszczenie tych informacji w bazie. W drodze uzupełnienia dodam jeszcze, że BIK to nie to samo co BIG (Biuro Informacji Gospodarczej).
Co znajduje się w raporcie BIK?
Po pierwsze, raport zawiera listę banków, które kiedykolwiek wysyłały zapytania do BIK celem sprawdzenia naszej zdolności i historii kredytowej. Każde z takich zapytań jest stosunkowo obszerne. Większość pól pozostaje jednak z reguły pusta. Oczywiście, podawane są również dane osobowe osoby wnioskującej, dobrze jest więc, gdy przy każdym wniosku kredytowym podajemy stosunkowo "stałe dane" i nie mieszamy bankom (one i tak są zagubione :)).
Kolejne sekcje to już lista zarówno otwartych jak i zamkniętych rachunków kredytowych. Możemy tam znaleźć m.in. daty zawarcia umowy, liczbę rat, wysokość kredytu, typ kredytu (karta kredytowa, limit odnawialny). Oczywiście, poza kwestiami technicznymi, opisana jest również kondycja naszego rachunku - to czy mieliśmy jakieś zaległości w spłacaniu rat itp. Przykładowy raport, możecie znaleźć tutaj.
Jak uzyskać raport z BIK?
Na samym końcu dochodzimy do kluczowego pytania - jak uzyskać raport z BIK? Procedurę należy zacząć od wypełnienia wniosku o Informację Ustawową. System ten czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00 – 22.00, a w niedzielę w godzinach 7.00 – 21.00, z wyłączeniem dni wolnych od pracy. Wypełniony i wydrukowany wniosek wkładamy do koperty i wysyłamy do:
Biuro Obsługi Klienta BIK S.A.
ul. Postępu 17A
02-676 Warszawa
dopisek: „Informacja Ustawowa”
Raport możemy odebrać osobiście w BOKu w Warszawie, najwygodniej będzie jednak zawnioskować o przesłanie tego raportu pocztą. Stan realizacji naszego wniosku, możemy śledzić tutaj. Warto zawracać sobie głowę?
Na pewno tak! Każdy powinien wiedzieć, co banki na nas mają i czy przypadkiem nie ciąży nam jakaś "głupota". Tym bardziej, że taki raport możemy otrzymać raz na pół roku zupełnie za darmo! (nie wliczając oczywiście kosztów przesyłki).
Poza darmową Informacją Ustawową, możemy również wystąpić o odpłatny Raport Plus, który zawiera to wszystko plus jeszcze więcej :) Włączając w to oczywiście ocenę punktową (scoring), która dla banku bardzo często jest kluczowa przy podejmowaniu decyzji kredytowej. Koszt takiego raportu wynosi od 30 do 35 zł (wersja polska) w zależności od wybranego wariantu.
Pobieraliście kiedyś swój raport? Ktoś decydował się na odpłatny wariant Plus? Podzielcie się swoimi wrażeniami!
2 komentarze:
Pobierałam raport plus z oceną punktową. Raport opłaciłam przelewem, po trzech tygodniach przyszedł (poczta).
Powodem było to, że Open Finance (getin) nie dał mi karty kredytowej, a jako powód podali "brak zdolności kredytowej według BIK". Nie do końca ma to sens, ale mniejsza o to - zamówiłam raport.
Okazało się, że moja "ocena punktowa" to kod, bodajże, 0L, czyli ogólnie brak informacji. Nigdy nie miałam żadnych produktów kredytowych - a już się bałam, że ktoś na mnie coś na raty kupił :)
Teraz powoluktu buduję historię kredytową przy użyciu karty kredytowej z innego banku, który kartę mi wydał, bo mam w nim mój główny ROR od kilku lat. Przymierzam się do kredytu hipotecznego.
Pozdrawiam,
Dorota.
Dzięki za cenną opinię. Na pewno będzie ona dla wielu osób pomocna. Jeśli ktoś chciałby iść podobną drogą i powoli wyrabiać sobie pozytywną historię kredytową za pomocą karty kredytowej, to może skorzystać z promocji Deutsche Banku - karta za 0 zł na zawsze.
Pozdr.
Prześlij komentarz