1) Podsumowanie maja 2011
2) Co zamiast eKonta?
3) Debiut JSW - warto?
4) GPW reklamuje się w CNN
5) Podatek od dywidendy z ETF
WIG20 wysoko rozpoczął ubiegły miesiąc. Z poziomu powyżej 2900 punktów, indeks blue chipów stopniowo osuwał się, zatrzymując się dopiero na 2782 punktów (28 maja). Ostatecznie, czerwcowe notowania zamknęły się na poziomie 2802 punktów, a więc tylko 12 punktów powyżej majowego zamknięcia. WIG20 jest obecnie nieznacznie powyżej poziomu 2800 punktów do którego dotarł w ostatnich dniach czerwca. Najbliższe opory to poziom ~2850-2860 punktów, gdzie zbiegają się poziomy wynikające z majowo-czerwcowego mulenia indeksów oraz średnia 45 dniowa. Dopiero po jej przekroczeniu, można myśleć o przebiciu poziomu 2942 pkt., a więc kwietniowego szczytu, który mógłby wskazać drogę na poziom 3000 punktów. Przed ewentualnymi głębszymi spadkami powinno chronić zniesienie Fibonacciego (38,2%), które zadziałało już w czerwcu. Aby uchronić średnioterminowy trend wzrostowy, konieczne jest jednak trwałe wyście powyżej średniej 100 dniowej (ok. 2820 punktów).
W zeszłym miesiącu mieliśmy sporo informacji spoza Europy. Inflacja CPI w Chinach maju wzrosła do 5,5 proc., r/r, a PPI do 6,8 proc. r/r. Była to najwyższa wartość tego wskaźnika od 34 miesięcy! Odczyty mimo, iż były zgodne z konsensusem analityków, skłoniły chińskie władze monetarne do kolejnego zacieśnienia polityki. Bank Centralny Chin po raz kolejny podwyższył stopę rezerwy obowiązkowej dla banków o 50 punktów bazowych do 21,5 proc. W zeszłym miesiącu, podwyżka również wynosiła 50 punktów bazowych. Jak widać, inflacja staję się coraz większym problemem Państwa Środka. Jeśli chodzi o amerykańską gospodarkę, to tutaj pierwsze skrzypce odgrywał po raz kolejny FED. Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Poza tym, warty 600 mld dolarów program skupu obligacji (QE2) zakończył się zgodnie z planem w czerwcu. Zobaczymy, czy zmniejszenie płynności na rynku obligacji przyniesie spodziewany skutek.
W Europie, chwilę oddechu dostała Portugalia, natomiast uwaga inwestorów skupiła się wokół Grecji. Przypomnijmy, że Atenom przyznano 110 mld euro pakietu pomocowego od UE, EBC i MFW. Warunki były dwa – przeprowadzenie głębokich reform, które będą jednocześnie akceptowalne przez społeczeństwo. Przedstawiony przez premiera Papandreu plan zakłada cięcia w administracji państwowej, podwyższenie podatków (+6 mld euro) i dodatkową prywatyzację (+50 mld euro). Zgodnie z decyzją greckiego parlamentu, uzyskał on akceptację większości rządowej (bo społeczeństwa już raczej nie), dzięki czemu Grecja, przynajmniej w lipcu, będzie wypłacalna. Wkrótce po ogłoszeniu sukcesu dotyczącego przyjęcia planu sanacyjnego, niemieckie i francuskie banki oraz firmy ubezpieczeniowe zgodziły się na udział w akcji pomocowej dla Grecji zakładającej rolowanie posiadanego przez nie greckiego długu.
W Polsce, kluczowa był decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która po raz kolejny podwyższyła stopy procentowe, chcąc uniknąć utrwalenia się inflacji na wysokim poziomie (5 proc. w maju r/r). Głowna stopa NBP wzrosła z 4,25 pkt. proc. do 4,5 pkt. proc. Na kolejne już podwyżki stóp procentowych, wreszcie zareagowały banki, które zaczynają podnosić oprocentowanie swoich depozytów. Bardzo pozytywnie zaskoczyła ekonomistów sprzedaż detaliczna, która w maju wzrosła o 13,8 proc. r/r. Nie zawodzą również przedsiębiorcy. Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 7,7 proc. r/r, choć ekonomiści spodziewali się wzrostu o 7,8 proc. r/r. Nadal wysokie pozostaje jednak bezrobocie, które w maju wyniosło 12,2 proc., wobec 12,6 proc. w kwietniu. Według metodologii unijnej, bezrobocie w Polsce wynosi 9,2 proc., a więc jest niemal takie same, jak uśrednione bezrobocie w całej 27 państw Unii Europejskiej (9,3 proc. w maju).
1) Oszczędzanie
2) Na plus
3) Appfunds
Na sam koniec czas najwyższy podsumować ankietę w której mogliście głosować przez cały czerwiec. Pytanie brzmiało: "Czy weźmiesz udział w ofercie JSW?". Jej wyniki możecie prześledzić na załączonym poniżej obrazku. Dodam tylko, że 61 procent moich czytelników prawdopodobnie zapisało się na akcje JSW. Debiut już 6 lipca i tradycyjnie zostanie przeze mnie skomentowany. Już teraz gorąco zachęcam do wzięcia udziału w najnowszej ankiecie, którą możecie znaleźć jak zawsze w prawym górnym rogu. Traktuje ona o kwestii wizerunku bloga, który pozostaje niezmieniony od początku jego istnienia, czyli od 2008 roku (nieźle prawda? :)). Być może warto w wakacje coś w nim zmienić, być może całkiem wynieść się z Bloggera na np. Wordpressa? Macie jakieś sugestie?
2 komentarze:
przyzwyczailem sie juz do tego szablonu wiec ja nie chce zmiany. wiadomo niektore blogi wygladaja ladniej ale niekoniecznie u nich wszystko jest poukladane i widoczne...
Trzymasz JSW dłużej czy sprzedajesz od razu?
Maciek
Prześlij komentarz