czwartek, 30 czerwca 2011

Podatek od dywidendy z ETF

Fundusze typu ETF są nowinką na polskim rynku i działa ich na GPW zaledwie kilka. Dla inwestorów, którzy interesują się rynkiem od niedawna przypomnę, iż cena jednostki uczestnictwa takiego funduszu wynosi około 1/10 wartości indeksu WIG20. Jest to instrument kierowany wprost dla zwolenników teoria efektywności rynków kapitałowych. Głosi ona, iż zarządzający portfelem papierów wartościowych, nie są w stanie w dłuższym okresie czasu, osiągnąć stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału na poziomie wyższym, niż stopa zwrotu z indeksu giełdowego.

Co wyróżnia ETF od funduszy indeksowych, które bazują na analogicznych założeniach? Przede wszystkich chodzi o kwestię dywidendy, która jest kumulowana w funduszach typu ETF, aby następnie wypłacić ją posiadaczom jednostek uczestnictwa. Co ciekawe, dywidenda ta jest nie jest opodatkowywana przez Biura Maklerskie w taki sam sposób. Co zrobić, aby nie stracić?




Dla przykładu można podać dwa najpopularniejsze w polskiej blogosferze biura maklerskie. W przypadku BM BOŚ Banku, podatek od dywidendy nie został pobrany. Inną wykładnię zastosował DM Bre Banku (m.in. mBank), które z kolei dywidendę pobrał. Kto miał rację?

Zacząć należy od tego, że fundusz typu ETF raz do roku wypłaca dywidendę, równą średniej ważonej dywidend spółek wchodzących w skład WIG 20. Tak wypłacona dywidenda może być opodatkowana zarówno w Polsce jak i w Luksemburgu, gdzie znajduje się siedziba spółki zarządzającej funduszem typu ETF (art. 10 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Luksemburgiem).

Zgodnie jednak z dalszymi postanowieniami tej konwencji, dochód z dywidendy może być zwolniony w Polsce, jeśli dywidenda będzie opodatkowana w Luksemburgu (Art. 24 ust. 1 lit. a) tejże umowy). W praktyce polskich organów podatkowych przyjęło się stanowisko, iż dywidenda w Polsce jest zwolniona od podatku niezależnie od tego, czy Luksemburg skorzystał z prawa do opodatkowania (zobacz Interpretację przepisów prawa podatkowego Ministra Finansów z dnia 24 października 2006 r., sygn. DD7-033-136/ML/06/5656).

Radzę więc sprawdzić każdemu, kto otrzymał dywidendę z ETF, czy biuro maklerskie pobrało mu nienależnie podatek od tak wypłaconego zysku funduszu. W przypadku nadgorliwości maklerów z naszego biura, można pójść w ślady Marcina Osieckiego, któremu DM Bre Banku oddał niesłusznie pobrany podatek, po złożeniu stosownej reklamacji. Warto walczyć o swoje grosze, gdyż pieniądze bardzo rzadko spadają z nieba...

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Muszę do nich napisać bo mnie też naciągnęli...

Cheed pisze...

Tak jak napisałem w końcówce wpisu - "pieniądze bardzo rzadko spadają z nieba...".

Pozdr.

Anonimowy pisze...

Mi w aliorze nic nie obciągli

Podobne posty