niedziela, 4 lipca 2010

Podsumowanie czerwca

Minął dwudziesty czwarty miesiąc mojej działalności w ramach bloga. Za kilka dni mój blog będzie obchodził drugie urodziny - o tym poinformuję jednak w osobnej notce :) W czerwcu powstało 6 wpisów, od początku funkcjonowania strony 154. Utrzymałem się na rozsądnym poziomie. Oby taka tendencja zachowała się jak najdłużej. Z komentarzami było nieźle - powstało ich 46. To o 5 więcej niż miesiąc wcześniej. Za aktywność, jak zawszę, serdecznie dziękuję.

1) Podsumowanie maja

2) Debiut Tauronu - hit czy kit?

3) Najlepsze lokaty czerwiec - lipiec 2010

4) Tauron po 57 groszy

5) Czym jest kanał RSS?

6) Dlaczego Tauron tak kiepsko zadebiutował?



Czerwiec po raz kolejny nie był najlepszym miesiącem dla giełdowych inwestorów. Indeks blue chipów stracił w tym czasie równe 5 procent. To wynik znacznie gorszy od tego sprzed miesiąca (-0,8 procent). Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, że to trzeci z kolei miesiąc, który kończymy pod kreską. WIG20 jest obecnie na poziomie równych 2300 punktów, wokół którego toczy się walka pomiędzy bykami a niedźwiedziami w ciągu kilku ostatnich sesji. Dane napływające ze światowej gospodarki (w przeciwieństwie do polskiej) nie napawają optymizmem, w związku z tym dalsze spadki na giełdach wydają się naturalnym przełożeniem sytuacji. Pamiętać należy jednak o nieprzewidywalności rynku, która najczęściej zachowuje się odwrotnie proporcjonalna do przewidywań tłumów.

Jeśli chodzi o informacje spoza Europy, to inwestorzy słuchali(i nie dowierzali) przede wszystkim Bena Bernanke, który stwierdził, że "sytuacja gospodarcza w okresie od połowy kwietnia do połowy maja umiarkowanie się poprawiła". Beżowa księga potwierdziła, że kondycja gospodarcza wszystkich regionów USA się polepsza, jednak nie w takim tempie w jakim oczekują tego rządzący. Poznaliśmy również informacje z rynku pracy. Stopa bezrobocia w USA w czerwcu wyniosła 9,5 procent, wobec 9,7 procent w maju - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Nieźle wyglądał także PKB Japonii, który wzrósł w I kwartale 2010 r. o 1,2 procent kdk, po wzroście w IV kw. 2009 o 1,1 procent.

Z kolei Europa, gorączkowała się ponownie pakietem 750 miliardów euro, które zostały rzucone w celu walki z deprecjacją wspólnej waluty. Na cały mechanizm obronny złożą się nie tylko państwa strefy euro, ale także reszta członków UE oraz MFW. Co ciekawe, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy potwierdził, że jeśli pakiet pomocowy nie wystarczy, to UE go powiększy. Z innych istotnych informacji poznaliśmy francuski PKB (+0,1 kwk); nowe zamówienia w przemyśle strefy euro (+0,9 mdm) czy dane odnośnie inflacji strefy euro (1,4 procent rdr). Aby nie dopuścić do obniżenia ratingów, rządy Hiszpanii oraz Niemiec zdecydowały o wprowadzeniu cięć budżetowych. Zapatero zdecydował o podwyżce podatków, obniżce wydatków oraz reformie prawa pracy. Rząd niemiecki zgodził się na plan cięć budżetowych zakładający oszczędności wynoszące 80 miliardów euro w trakcie kolejnych czterech lat.

W Polsce emocjonowaliśmy się przede wszystkim prywatyzacją i debiutem Tauronu. Ten nie wypadł okazale (-1,56 procent). Obecna cena na giełdzie również jest poniżej tej po której Ministerstwo Skarbu Pastwa sprzedawało swoje udziały. Wielu inwestorów zaczyna już tracić cierpliwość i wyprzedaje swoje akcje. Moim zdaniem, dopóki cena nie spadnie o co najmniej X procent. Pod X wstawiamy konkretną liczbę w zależności jaką stratę jesteśmy w stanie zaakceptować bez uszczerbku dla naszego portfela. W moim przypadku jest to około 10 procent. Jeśli chodzi o twarde dane makroekonomiczne to sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,3 procent rdr; bezrobocie wyniosło 11,9 procent (spadek z 12,3 procent w kwietniu), nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 9,9 procent rdr; produkcja przemysłowa wzrosła o 14 procent rdr.


Na blogu w czerwcu nie było większych zmian. Widget Adtaily stoi sobie pusty i nie zanosi się na jakieś spektakularne zmiany. Kolejny miesiąc spada liczba kliknięć, ale jest to tendencja stała, mimo wzrostu liczby czytelników. Na szczęście, moje przepływy równoważą programy partnerskie (głównie mBanku i Bankiera).

Jak co miesiąc, prezentuję teraz listę trzech blogów, które skierowały największy ruch na moją stronę.

1) Oszczedzanie.net - blog Pawła Katy, mimo mniejszej aktywności, jak zawsze bezkonkurencyjny.

2) Milion z tysiąca - ponownie na drugim miejscu.

3) 10 procent rocznie - po raz drugi na liście.

Na sam koniec czas najwyższy podsumować ankietę w której mogliście głosować przez cały maj. Pytanie brzmiało: "Czy weźmiesz udział w ofercie Tauronu?". Jej wyniki możecie prześledzić na załączonym poniżej obrazku. Dodam tylko, że 76 procent z was zamierzało wziąć udział w ofercie. Szkoda tylko, że nie było powtórki z PZU :) Już teraz gorąco zachęcam do wzięcia udziału w najnowszej ankiecie, którą możecie znaleźć jak zawsze w prawym górnym rogu.


3 komentarze:

Anonimowy pisze...

W RSS masz na gorze najstarsze wpisy zamiast najnowszych

Cheed pisze...

Znam ten błąd - niestety nie potrafię sobie z nim poradzić. Co jakiś czas uprzedzam o tym moich czytelników.

Pozdr.

Michał pisze...

przydałoby się by dolar/pln realizował porządnie rgr-a, to i wig20 ruszyłby z kopyta ;)

Podobne posty