środa, 7 kwietnia 2010

Najlepsze lokaty - kwiecień 2010

W ostatnim czasie, przeglądając statystyki mojego bloga, zauważyłem, że bardzo dużo osób poszukuje informacji o najlepszych lokatach w poszczególnych miesiącach. Postanowiłem więc, że taką informację będę zamieszczał regularnie - może nie co miesiąc, ale co najmniej raz na kwartał. Przypomnijmy, że jeszcze rok temu, oprocentowanie lokat wynosiło nawet do 8 procent i ludzie, którym się one kończą, mogą być zszokowani widząc marne procenty w największych bankach. Dla nich ratunkiem będą internetowe banki i pośrednicy, którzy oferują identyczny poziom bezpieczeństwa ulokowanych środków i jednocześnie wyższą premię od zdeponowanego kapitału. Zalecam również względny pośpiech, ponieważ z miesiąca na miesiąc oprocentowanie depozytów spada i ta tendencją najprawdopodobniej utrzyma się do trzeciego kwartału. Dla inwestorów ważnym faktem jest zbliżający się debiut PZU (oraz innych spółek SP), dlatego nie powinni oni zamrażać własnych pieniędzy na zbyt długi okres czasu.


1) Open Finance - 5,65 procent (7,07% brutto)

Lokata zakładana w Noble Banku po przez pośrednika Open Finance. Czas trwania lokaty to w zależności od naszego wyboru 6/12 miesięcy z oprocentowaniem 7,07% brutto (5,65% netto). Niestety, oprocentowanie 3 miesięcznej lokaty spadło tam do 5% netto. Kwota minimalna 500 złotych, maksymalna 15 tysięcy z tym, że możemy założyć nieskończoną ilość lokat. Lokatę zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu. Do tego dochodzi aktualny podgląd online, dzięki czemu możemy obserwować dzienny przyrost odsetek. Mamy również możliwość złożenia dyspozycji przedłużenia lokaty. Noble Bank jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 50 tysięcy euro). Przed otworzeniem Lokaty Optymalnej (można złożyć wniosek który jest ważny 14 dni) warto skorzystać z Lokaty Na Start dzięki której przez 7 dni nasze środki oprocentowane są na 10 procent. Przy zerwaniu lokaty Optymalnej, utracimy 70 procent naliczonych nam odsetek. Dla maniaków optymalizacji nadmienię, iż optymalną kwotą lokaty 6/12 miesięcznej jest 549,12zł - dzięki zaokrągleniom efektywne oprocentowanie wzrasta do 5,98 procent.

2) Meritum Bank - 4,8-5,35 procent (6-6,83% brutto)

Lokata Meritum Zysku w internecie z kapitalizacją dzienną na 6/9/12/15 miesięcy oprocentowana w zależności od długości trwania lokaty. 6 miesięczny depozyt - 4,8%; 9 miesięczny 5,2%; 12 miesięczny 5,3%; 15 miesięczny 5,35%. . Kwota minimalna 3 tysiące złotych, maksymalna 10 tysięcy z tym, że możemy założyć nieskończoną ilość lokat. Lokatę zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu. Mamy możliwość złożenia również dyspozycji przedłużenia lokaty. Meritum Bank jest wpisany na listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 50 tysięcy euro). Jeśli ktoś chce się związać z bankiem na dłużej (konto osobiste) to może zyskać dodatkowo 10 procent odsetek, dzięki promocji "Z rachunkiem korzystniej".

3) mBank - 4,25 procent (~5,25% brutto)


mLokata jednodniowa to nowy produkt depozytowy mBanku. Mimo iż nie oferuje tak atrakcyjnego oprocentowania jak rynkowa konkurencja, to ma nad nią jeden plus. Jest to lokata jednodniowa w pełnym tego słowa znaczeniu, co oznacza, że możemy ją zerwać każdego dnia bez dodatkowych konsekwencji. Jeśli nie złożymy dyspozycji zerwania, lokata automatycznie odnawia się każdego dnia bez naszej ingerencji. Kwota minimalna to 1000 złotych, natomiast kwota maksymalna nie została określona. Dla celów podatkowych nie powinniśmy przekraczać kwoty 20 000 złotych, aby uniknąć konieczności płacenia podatku Belki. Lokatę zakładamy oczywiście przez internet bez wychodzenia z domu. Potrzebne jest do tego konto oszczędnościowe eMax+ z którym lokata będzie powiązana (tam przelewane są codziennie odsetki). Aby umożliwić dokonanie czterech bezpłatnych przelewów w miesiącu, polecam zadzwonić na mLinię i złożyć dyspozycję otwarcia czterech rachunków eMax+ (wszystko za darmo). mBank posiada oczywiście gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zdeponowane tam środki są gwarantowane w przypadku niewypłacalności banku (do 50 tysięcy euro). Dla maniaków optymalizacji nadmienię, iż optymalną kwotą lokaty jest 1073,53zł.

6 komentarzy:

Marek pisze...

Takie niedopracowane to zestawienie lokat.
Ogólnie są produkty na rynku które oferują też dobre oprocentowanie - lokata na 2 lata z FM banku - 7% w skali roku.
Lokata z kapitalizacją codzienną NeoBanku - 5,3%
W przypadku korzystania z promocji z rachunkiem korzystniej i założeniu konta w Meritum banku oprocentowanie wszystkich lokat jest o 0,1% wyższe.

Jeżeli chodzi o listę lokat i kont oszczędnościowych gdzie można ominąć podatek belki zapraszam na mojego bloga, gdzie mam zestawienie takich lokat z początku kwietnia.

Cheed pisze...

Dzięki za konstruktywną krytykę. W kwestii wyjaśnień dopiszę tylko, że na moim blogu nie polecam lokat dwuletnich (FM Bank), ponieważ mija się to z celem. Mam też zastrzeżenie co do tego NeoBanku, gdyż ich strona wygląda totalnie amatorsko i wolałbym nie polecać produktów nie wypróbowanych na własnej skórze.

Pozdr.

ypsilonfund.com pisze...

Znakomity blog - lubię tu zaglądać.
Właśnie uruchomiłem bloga o podobnej tematyce - ypsilonfund.com

--
Zobacz 10 najlepszych blogów o inwestowaniu! YpsilonFund.com - blog przyszłego milionera. Aktualna wartość portfela: 118 621 zł.

Filip pisze...

Osobiście wybrałbym Open Finance, jednak nigdy nie lubiłem lokat. Zamiast tego zawsze staram się wybrać fundusze pieniężne lub obligacji. Ich przewaga wynika z możliwości wypłaty w dowolnym terminie.

Lokatiusz pisze...

Ciekawa dyskusja. Również nie polecam FM banku.

Finansista pisze...

W moim serwisie naskrobałem artykuł o tym nieszczęsnym podatku Belki. Czyli osoby zainteresowane głębszą analizą i zwiększeniem odsetek zapraszam do lektury ( http://www.sosbiznesowy.pl/artykul-zwiekszanie-odsetek-z-lokat-i-kont-oszczednosciowych )

Podobne posty