poniedziałek, 27 lipca 2009

Złoto - jak kupić?

Mimo coraz lepszych sygnałów płynących ze światowej gospodarki, ceny złota utrzymują się na wysokim poziomie, powyżej 950 dolarów za uncję. Jeśli inwestor zdecydowałby się na kupno złota jeszcze pół roku temu, mógłby liczyć na blisko 40 procentowy zarobek. Według prognoz, w grudniu uncja powinna kosztować 1,1 tys. dolarów. Oczywiście miejmy świadomość, że to tylko prognoza...


Dlaczego złoto ma rosnąć? Wszystko za sprawą rządów USA i Wielkiej Brytanii, które zdecydowały się na szalony dodruk pieniądza. Powoduje to spadek wartości pieniądza i powolne wchodzenie w fazę rosnącej inflacji (polecam zapoznać się z przebiegiem fazy hiperinflacji w Republice Weimarskiej). Dalszy rozwój wypadków jest łatwy do przewidzenia. Chiny będące największym posiadaczem rezerw walutowych na świecie, znaczną część z nich posiadają w amerykańskich dolarach. Dygnitarze chińscy, zaniepokojeni działaniami USA, postanowili zamienić część dolarowych rezerw na złoto. Na podobne kroki kilka miesięcy wcześniej zdecydował się Rosyjski Bank Centralny. Warto również wspomnieć o tym, że rynek złota jest płytkim rynkiem. Co roku na całym świecie wydobywa się kruszec wart jedynie 100 mld USD.

W ostatnich dniach, otrzymałem dwa maile z pytaniem w jaki sposób można zakupić złoto, aby zabezpieczyć się przed inflacją. Postanowiłem poruszyć ten temat na blogu. Najprostszym sposobem jest kupno certyfikatu RCGLDAOPEN, oferowanego w notowaniach każdego biura maklerskiego. Niestety taka forma inwestowania ma wady. Po pierwsze, jesteśmy bardzo mocno uzależnieniu od zachowania naszej waluty, stąd nawet wzrost cen złota, przy niesprzyjających warunkach, może przynieść nam stratę. Drugą wadą jest to, że inwestując w certyfikat, tak naprawdę nie wiemy w co inwestujemy. Nie dostajemy fizycznej sztabki złota, nie jest ona nawet dla nas przechowywana w żadnym skarbcu. Możemy rozważyć również bogatą ofertę lokat strukturyzowanych opartych o ceny złota. Inwestorzy posiadający zasobne portfele mogą założyć takie w Open Finance lub Wealth Solution. Osoby z uboższymi portfelami powinny zainteresować się ofertą lokat strukturyzowanych w mBanku.

Jeśli wiec inwestowanie w certyfikat oparty na cenie złota jest dla Ciebie zbyt ryzykowne, powinieneś rozejrzeć się za możliwością kupna złota fizycznego. Na początek kilka podstawowych informacji. Wagę złota bardzo często podaje się albo w gramach albo w uncjach (oz). W odniesieniu do złota stosuje się uncję trojańską (jubilerską) równą 31,1035 g. Próba złota to sposób określenia zawartości czystego złota w stopie. Pierwszym sposobem określania próby jest podanie w promilach zawartości kruszcu w stopie. Przykładowo stop zawierający 99,9% czystego złota będzie określony próbą 999.

W dzisiejszych czasach występuje wiele form złota fizycznego. Do najpopularniejszych należą złote sztabki (od 1 grama wzwyż), monety lokacyjne (mające wartość określoną w kruszcu z którego zostały wybite), monety kolekcjonerskie (posiadają w sobie wartość kruszcu + wartość kolekcjonerską) oraz biżuteria (pamiętajmy o jej głównym celu ozdobnym a nie inwestycyjnym).

Gdzie najlepiej kupić takie złoto? Do wyboru mamy sklepy takie jak enumizmatyka czy emonety. Marże tam są naprawdę atrakcyjne i od czasu do czasu pojawiają się promocje czy upusty nawet do 20 procent. Oficjalny sklep Mennicy Polskiej od kilku dni nie działa, być może po okresie przerwy ruszą z promocjami. Trzecim źródłem złota może być NBP, jednak przy okazji sprzedaży monet musimy uzbroić się w cierpliwość i odczekać swoje w kolejce. Kantory/lombardy oferują wysokie ceny, dlatego je skreśliłbym w pierwszej kolejności. Na Allegro możemy uzyskać bardzo atrakcyjne ceny, musimy jednocześnie uważnie sprawdzić wiarygodność naszego partnera, aby nie paść ofiarą oszustwa. Ostatnim proponowanym przeze mnie źródłem zakupu złota może być placówka bankowa Reiffeisen. Bank oferuje konkurencyjne ceny złota i umożliwia jego kupno na miejscu wyłączając koszty przesyłki. Więcej szczegółów tutaj.

Mimo wszystko, przy okazji każdej inwestycji, należy pamiętać o ryzyku. Jeśli chodzi o inwestycje w złoto to jest to sprawa złożona. Ceny złota w przeciągu 8 lat wzrosły czterokrotnie, dając imponującą stopę zwrotu. Według mnie powinno ono raczej chronić nasze portfele przed inflacją i skutkami pustego drukowania pieniędzy. Na przestrzeni lat zmieniło się jednak postrzeganie aurum i stało się ono standardowym instrumentem spekulacyjnym (duży udział w tym miały hundusze hedingowe). Jeśli mam wyrazić swoją opinię to polecam trzymać w złocie 10-20% swoich pieniędzy, tak aby chronić je przed inflacją i nie przegapić ewentualnego rajdu centowego. Kopalnią wiedzy dla inwestujących w złoto, może okazać się blog Dwagrosze.

12 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Bardzo treściwy post, wlasnie zastanawialem sie jak moge kupic zloto poza allegro i lombardem.

Michal

Cheed pisze...

Dzieki powodzenia :)

Marcin pisze...

Dzięki za proste wyjaśnienie jak można kupić złoto. Niestety link do banku Raiffeisen nie działa - ich strona to chyba najgorsza strona bankowa w Internecie - totalny chaos nawigacyjny, linki nie działają i cała strona też działa bardzo wolno. Znalazłem sam zakładkę ze złotem. Niestety sprzedaż prowadzą tylko w 13 oddziałach.

Czy posiadasz złoto w formie fizycznej? Jeżeli tak, gdzie je kupiłeś?

Cheed pisze...

Strona Reiffeisena to rzeczywiście istny chaos. Zakładki o złocie szukałem dzisiaj z 10 minut, mimo że miesiąc wcześniej w nią wchodziłem.

Na szczęście w moim mieście Reiffeisen prowadzi sprzedaż w oddziale, nie wiem tylko jak z dostępnością bo niektórzy się na nią skarżą. Z kupnem złota czekam jednak na jakąś korektę. Wiem jedno - złoto w swoim portfelu(10-20%) na pewno chcę mieć. Na monetach się nie znam, więc bliżej mi do kupna 5-10 gramowej sztabki złota.

Pozdr.

Bartek Burzyński pisze...

Dzięki za ten post. A gdzie najlepiej sprzedać złoto?

Cheed pisze...

Na Allegro uzyskasz najlepsze ceny. Następnie NBP a ostatecznie Lombardy/Jubilerzy.

Pozdr.

Michał pisze...

Witam,
a co z kontraktami na złoto oferowanymi przez BOŚ?

Cheed pisze...

Kontrakty pozostają poza zainteresowaniami moimi i tego bloga :) Warto jednak wspomnieć o takiej możliwości, dzięki.

Pozdr.

michal.gadzinski@four-gates.com.pl pisze...

Jestem przedstawicielem firmy Four Gates Polska, działającej w 11 krajach, a dopiero wchodzącej na polski rynek. Nie ukrywam, że jedną z naszych najatrakcyjniejszych ofert jest możliwośc zakupu złota, z dostawą do 14 dni.
Jeśli ktoś jest zainteresowany lokatą w złocie, zapraszam do wymiany mailowej, z chęcią przybliżę szczegóły oferty.

Pozdrawiam,
Michał Gadziński

Anonimowy pisze...

Witam,

http://zloto.bullionvault.pl/#TMSZAS

Ja z kolei proponuje zapoznać się z firmą Bullionvault. Można za jej pośrednictwem kupić nawet 1 gram. Potrzebne jest do tego jedynie konto bankowe w euro/dolarach/funtach szterlingach. Polecam przeczytanie zakładki 'Pomoc' gdyż tam dokładnie opisany jest cały proces kupna i sprzedaży złota oraz srebra. Nie warto zakładać konta dla kilku gramów gdyż jest to nieopłacalna zabawa. Pobierana jest roczna opłata za prowadzenie konta oraz za zakup i sprzedaż. Natomiast dla kogoś kto zechce na poważnie zainwestować w kilka uncji to już co innego. Uważam, że koszty związane z kupowaniem większej ilości złota w tym przypadku są znacznie ograniczone, a przede wszystkim ta forma inwestycji w złoto pozwala praktycznie pozbyć się kruszcu w 5 sekund. Chcąc sprzedać później monety i sztabki nie jest to już takie proste. Proszę policzyć sobie koszty zakupu monety lub sztabki. Z reguły cena w naszych firmach jest "trochę" wygórowana (450 zł więcej na uncji) następnie dochodzi koszt przesyłki z ubezpieczeniem. Kolejną rzeczą jest zabezpieczenie złota (jeśli sie na nie dużo pieniędzy wydało) w postaci skrytki bankowej lub sejfu. Powiem krótko, że skromnie licząc obsługa BULLIONVAULTU jest znacznie tańsza i przede wszystkim wygodniejsza. Długo zastanawiałem się jak ulokować pieniądze w złocie. Ci bardziej obeznani w temacie giełdy mogą tu bez problemów handlować złotem na bieżąco. Koszty związane z obsługa maleją wraz ze wzrostem ilości zakupionego złota lub srebra.

Pozdrawiam.

Cheed pisze...

Dzięki za informację, chociaż ma ona raczej charakter reklamowy.

Pozdr.

Cheed pisze...

W ostatnim czasie pojawiła się możliwość zakupu fizycznego złota w Alior Banku. Niestety jest to opcja dostępna wyłącznie w wybranych placówkach.

Pozdr.

Podobne posty